Sevillan nuorukainen haltioissaan Sergio Ramosista: ”Lapsuuden unelmani”
Sevillan toppari Kike Salas sanoo, että hän on päässyt toteuttamaan lapsuuden unelmansa, kun hän on saanut pelata Sergio Ramosin vierellä.
Ramos, 37, palasi kasvattajaseuraansa Sevillaan viime syksynä vietettyään 18 vuotta Real Madridissa ja Paris Saint-Germainissa.
Parhaiten Espanjan ex-kippari muistetaan ajastaan Los Blancosissa, jossa hän toimi viimeisinä vuosinaan kapteenina. Ramos pelasi Madridissa 671 ottelua ja voitti seuran kanssa lukuisia mestaruuksia, mukaan lukien viidesti La Ligan ja neljästi Mestarien liigan.
Sevillan kannattajat ottivat aluksi Ramosin vastahakoisesti takaisin. Konkaritopparin lähtö seurasta teki hänen ja fanien suhteeseen ison särön, joka vain kasvoi hänen Madridin-vuosinaan.
Ramos on kuitenkin osoittanut kentällä, että hän antaa kaikkensa Sevillalle ja on täysin tehtäviensä tasalla.
Ammattilaisuransa alkumetreillä oleva Salas, 21, on nauttinut Ramosin kanssa pelaamisesta ja treenaamisesta suuresti.
– Sergion kanssa pelaaminen on täyttänyt lapsuuden unelmani. Katsoin häntä televisiosta ja hän oli yksi maailman parhaista toppareista, kommentoi Salas Relevolle.
– Rakastan hänen itsevarmuuttaan, se leviää koko joukkueeseen. Hänen kanssaan pelaaminen on erityistä, koska hän on kuitenkin tullut seuran omasta akatemiasta ja on vertailupiste. Jokainen viikko on hänelle samanlainen. Hän valmistautuu jokaiseen peliin samalla intensiteetillä.
LUE MYÖS!
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Manchester Cityn supertähti jättää seuran – Sky: Barcelona perässä
- Bayern-legendalta kovaa tekstiä Vinícius Júniorista: ”Hän vain itkee ja valittaa”
- Karut luvut ennen puolivälieräparia – Real Madrid on müncheniläisten kryptoniittia
- Barcelona yrittää hankkia kaksi tähtipelaajaa – aikoo ensin myydä nämä kaksi
- Vinícius Júnior ylistää Lamine Yamalia – ”Taistelu rasismia vastaan on tärkeää”
- Yllätystulos La Ligassa – näin kävi maanantaina
- Vinícius avautui nyt Xabi Alonsosta: ”Emme olleet samalla sivulla”
- Väite Kataloniasta: Barcelona haluaa tämän pelaajan ensi kaudeksi
- L’Équipe: Real Madrid valmis myymään pelaajansa kesällä
- MD: Huipputoppari haluaa siirtyä Barcelonaan
- Väite Kataloniasta: Barcelona haluaa tämän pelaajan ensi kaudeksi
- Sport: Barcelona-pelaaja sai jättitarjouksen Saudi-Arabiasta
- L’Équipe: Real Madrid valmis myymään pelaajansa kesällä
- Yllätystulos La Ligassa – näin kävi maanantaina
- Vinícius avautui nyt Xabi Alonsosta: ”Emme olleet samalla sivulla”
- Robert Lewandowski nousi seuralegendan rinnalle – seuraavana tähtäimessä Patrick Kluivert
- Real Madrid -tähden vaimo liittyi tuomarien kriitikoihin: ”Stadion on pantava kiinni”
- MD: Huipputoppari haluaa siirtyä Barcelonaan
- Onko Real Madrid parempi ilman Kylian Mbappéa? Toimittajat muistuttavat suurista puutteista
- Barcelonalle iso päivä La Ligan mestaruusjahdissa – alivoimainen Atlético kaatui