Getafen puheenjohtaja Ángel Torres sanoo, että hyökkääjä Mason Greenwood haluaisi jatkaa seurassa vielä ensi kaudella.

Greenwood, 22, pelaa Getafessa lainalla kasvattajaseurastaan Manchester Unitedissa.

Brittimediassa on laajalti spekuloitu, että hyökkääjällä ei ole enää tulevaisuutta Unitedissa, mutta seuran uusi osaomistaja Jim Ratcliffe sanoi tuoreessa haastattelussa, että urheilupuolen uusi johto tekee oman päätöksensä Greenwoodista.

Greenwood on tehtaillut Getafessa seitsemän osumaa ja viisi maalisyöttöä, mikä on tiettävästi herättänyt Atlético Madridin ja Barcelonan kiinnostuksen. Myös Getafe haluaisi hänet ensi kaudeksi riveihinsä, mutta nähtäväksi jää, onko Greenwood vaihtamassa seuraa kesällä ja millä ehdoin.

Manchester Unitedin ja Greenwoodin sopimus on voimassa enää ensi kauden, joten tuleva kesä on käytännössä seuran viimeinen mahdollisuus saada hänestä kelvollinen siirtokorvaus. Tilanne voi kuitenkin muuttua, jos United päättääkin pitää Greenwoodin tai tehdä hänelle jatkosopimuksen.

– Hänen on todella hyvä olla ja hän haluaisi jäädä vielä vuodeksi. Se on asia, josta heidän (Unitedin) on päätettävä, kommentoi Torres COPEn haastattelussa.

– Siellä on uudet omistajat, heidän on tehtävä päätös. Hänellä olisi Espanjassa ottajia.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨 Sir Jim Ratcliffe on Mason Greenwood: "It's a new decision to make for us. He's Man United player".

"We need to look at facts, judge fairly and take into consideration what the values of the club are".

"Then we come out of that with a decision on Greenwood".

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS!