Fani työnsi sormensa Sevilla-pelaajan takapuoleen – isot sakot ja porttikielto

Sevillan laituria Lucas Ocamposia sopimattomasti koskettanut kannattaja on saanut 6 000 euron sakot ja vuoden porttikiellon jalkapallopeleihin Espanjassa, kertoo Athletic.
Välikohtaus sattui viime viikon maanantaina, kun Ocampos, 29, ja Sevilla pelasivat La Ligassa Rayo Vallecanon vieraana.
Argentiinalaislaituri oli heittämässä sivurajaheittoa, kun eräs katsoja työnsi sormensa pelaajan takamukseen. Ocampos kääntyi sanomaan jotain katsojalle ja kutsui sitten erotuomarin paikalle.
Peli keskeytettiin hetkeksi, ja osa kotikannattajista naureskeli, kun Rayon pelaajat pyysivät yleisöä rauhoittumaan.
Ocamposin mielestä tilanteessa ei ollut mitään hauskaa.
– Voitte nähdä kuvista, mitä tapahtui. Toivottavasti La Liga suhtautuu siihen yhtä vakavasti kuin rasismiin ja näihin asioihin. En usko, että kaikki Rayon kannattajat ovat tuollaisia, koska he ovat aina kohdelleet meitä kunnioittavasti, mutta aina on yksi hölmö, kommentoi Ocampos DAZN:lle.
– Me tiedämme, mitä tapahtuisi, jos näin kävisi naisten jalkapallo-ottelussa. Pysyin rauhallisena, koska minulla on kaksi tytärtä, ja toivon, ettei tällaista tapahdu heille tulevaisuudessa.
Ocamposia ahdistellut kannattaja tunnistettiin poliisin toimesta, ja hänen tapauksensa siirrettiin nuorisosyyttäjänvirastolle.
Nuoren kannattajan katsottiin osoittaneen ”vitsailevaa ja uhmakasta” asennetta Ocamposia kohtaan rikottuaan pelaajan koskemattomuutta ”vakavalla” tavalla.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Cristiano Ronaldo oli valmis antamaan osan palkastaan Pepelle: ”Hän sanoi, että jos kyse on rahasta…”
- Sport: Hansi Flick ja Iñaki Peña kävivät kiivaan keskustelun – maalivahti pettynyt tilanteeseensa
- Carlo Ancelotti ei ymmärtänyt derbyn pilkkutuomiota: ”VAR vihelsi sen”
- Thibaut Courtois palaamassa Belgian maajoukkueeseen melkein kahden vuoden tauon jälkeen: ”Hän keskustelee liiton kanssa”
- L’Équipe: Real Madridin pelaajat kyllästyneet Viníciuksen käytökseen
- Atletico haki vieraspisteen Bernabeulta – Realin sarjajohto säilyy
- Barcelona-hyökkääjä saattaa vielä lähteä helmikuussa – Turkki kohteena?
- SPORT: Barcelona haluaakin pitää keskikenttämiehensä
- Sport: Marcus Rashfordin Barcelona-siirto kaatui rahaan
- Relevo: Girona saattaa menettää kapteeninsa – Turkin suurseura kintereillä
- Athletic: Vinícius hylkäsi Real Madridin jatkosopimustarjouksen
- L’Équipe: Real Madridin pelaajat kyllästyneet Viníciuksen käytökseen
- Sport: Marcus Rashfordin Barcelona-siirto kaatui rahaan
- Barcelona-hyökkääjä saattaa vielä lähteä helmikuussa – Turkki kohteena?
- SPORT: Barcelona haluaakin pitää keskikenttämiehensä
- Atletico haki vieraspisteen Bernabeulta – Realin sarjajohto säilyy
- Virallista: Sergio Ramos löysi uuden seuran
- Kylian Mbappé pelaa uransa ensimmäisessä Madridin derbyssä: ”On helpompi pelata tuttuja vastaan, koska…”
- Carlo Ancelotti ei ymmärtänyt derbyn pilkkutuomiota: ”VAR vihelsi sen”
- Hattutemppu puolessa tunnissa – Barcelona-tähti nöyryytti ex-seuraansa cup-puolivälierässä