Atléticon toimitusjohtaja Miguel Ángel Gil Marín haluaa palkata Mateu Alemanyn seuran urheilujohtoon.

Relevon mukaan osapuolten väliset neuvottelut ovat edenneet pitkälle.

Alemany on jo nostanut esiin pelaajia, joita hän haluaisi hankkia Atléticoon, vaikkei ole itsekään vielä allekirjoittanut sopimustaan madridilaisseuran kanssa.

Relevon saamien tietojen mukaan Alemanyn Atlético-pestissä on vielä yksi mutka matkassa.

Nykyinen urheilutoimenjohtaja Andrea Berta ei halua jättää pestiään Atléticossa, eikä Gil Marín haluaisi purkaa hänen työsopimustaan. Berta on työskennellyt vuosikausien ajan Atléticon urheilutoimenjohtajana.

Gil Marín haluaisi Bertan ja Alemanyn työskentelevän yhdessä Atléticon urheilujohdossa, mutta sen toteutumista pidetään epätodennäköisenä. Alemany haluaisi täyden päätäntävallan seuran urheilullisista asioista siirtyessään Atléticoon. Gil Marín on lähtökohtaisesti valmis antamaan sen Alemanylle, jos Berta astuisi samalla syrjään, mutta ainakaan toistaiseksi niin ei ole tapahtumassa.

Relevo pitää epätodennäköisenä, että Alemany jättäisi Atlético-siirron toteutumatta Bertan vuoksi, mutta sitäkään ei voida vielä poissulkea.