Joan Laportaa tutkitaan lahjusepäilyistä – näin Barcelona-pomo kommentoi
Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta sanoo, että kannattajien ei tarvitse olla huolissaan häneen ja seuraan kohdistuvista lahjus- ja korruptioepäilyistä.
Laporta on yksi seitsemästä henkilöstä, joita tutkitaan Barcelonan maksuista Espanjan erotuomarikomitean entiselle varapuheenjohtajalle Jose Maria Enriquez Negreiralle.
Barcelona on kiistänyt kaikki väärinkäytökset, mutta seura on myöntänyt, että se maksoi 8,4 miljoonaa euroa Negreiran omistamalle Dasnil 95 -yhtiölle vuosina 2001-2018.
Katalonialaisseura on kuvaillut Negreiran yritystä ”ulkopuoliseksi tekniseksi konsultiksi”, jolle maksettiin ammattituomareihin liittyvien videoraporttien laatimisesta ”tavoitteena täydentää valmennusjohdon tarvitsemia tietoja”. Barcelona on kiistänyt, että maksuilla olisi tavoiteltu suosiollisia tuomaripäätöksiä.
Lahjontarikosten vanhentumisaika on 10 vuotta, mutta Marcan mukaan tutkintaa johtava tuomari on päättänyt, että vanhentumisaikaa on sovellettava viimeisestä Negreiralle suoritetusta maksusta alkaen. Näin ollen tutkinta koskee myös Laportaa.
Barcelonan seurapomo puolusti itseään ja edustamaansa seuraa Catalunya Radion haastattelussa.
– Tuomari on päättänyt luokitella minut Negreiran tapauksen tutkinnan kohteena olevaksi henkilöksi. Ymmärtääkseni siinä ei ole mitään järkeä, ja olen siitä eri mieltä, sanoi Laporta Athleticin mukaan.
– Ei ole mitään perusteita, koska tätä ei voi luokitella lahjonnaksi, koska erotuomarit eivät ole julkisia työntekijöitä, eikä tämä ole myöskään jatkettu rikos. Ymmärtääkseni tämä ei voi edetä seuraavaan vaiheeseen.
– Viimeinen käänne lahjussyytteiden kanssa on jopa vastoin sitä, mitä syyttäjänvirasto kuvasi. Kun he arvioivat kaikki tosiasiat, he luokittelivat mahdolliset rikokset korruptioksi ja väärinkäytöksiksi, mutta sivuuttivat lahjuksen.
– Sen voin sanoa, että kaikki Barcelonan kannattajat voivat suhtautua asiaan rauhallisesti. Uskon, että tämä juttu lopulta raukeaa ja Barcelona vapautetaan syytteistä.
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MD: PSG kiinnostunut hankkimaan Real Madridin supertähden
- Real-pomo latasi rajuja syytöksiä Barcelonasta – näin Hansi Flick kommentoi
- Florentino Pérez: En tehnyt virhettä palkatessani Xabi Alonson
- Uskomaton nousu – La Ligan suurseura nappasi valtavan vierasvoiton
- Romano: Robert Lewandowskin Barcelona-ura tulossa päätökseen
- Bayern-pomo: Hansi Flick tulee johdattamaan Barcelonan Mestarien liigan voittoon
- CM: Juventus-hyökkääjä on pian vapaa agentti – haluaa siirtyä Barcelonaan
- SER: Xabi Alonso kokee tehneensä virheen hyväksyessään Real Madridin tarjouksen
- Florentino Pérez lähti hyökkäykseen Barcelonaa vastaan – katalonialaiset ryhtyivät toimenpiteisiin
- Real Madridin puheenjohtaja julisti uudet vaalit – sitä seurasi erikoinen lehdistötilaisuus
- SER: Xabi Alonso kokee tehneensä virheen hyväksyessään Real Madridin tarjouksen
- CM: Juventus-hyökkääjä on pian vapaa agentti – haluaa siirtyä Barcelonaan
- Uskomaton nousu – La Ligan suurseura nappasi valtavan vierasvoiton
- Romano: Robert Lewandowskin Barcelona-ura tulossa päätökseen
- Bayern-pomo: Hansi Flick tulee johdattamaan Barcelonan Mestarien liigan voittoon
- BBC: José Mourinhosta tulee Real Madridin päävalmentaja
- José Mourinho palaa Real Madridiin – seuraikoni ei ilahtunut uutisesta
- Real Madridin legenda on ostamassa Sevilla FC:tä
- Florentino Pérez lähti hyökkäykseen Barcelonaa vastaan – katalonialaiset ryhtyivät toimenpiteisiin
- Cope: Nyt tuli päätös – Dani Carvajal ei kuulu Espanjan MM-kisajoukkueeseen