Kevin-Prince Boateng paljasti: Barcelona pakotti nimeämään Leo Messin maailman parhaaksi: ”Yksi elämäni suurimmista valheista”
Kevin-Prince Boateng pelasi Barcelonassa lainalla kevään 2019.
Barcelona lainasi Boatengin Sassuolosta tammikuussa 2019. Hiljattain uransa lopettanut Boateng jäi Barcelonassa hyvin pienelle vastuulle ja pelasi kevätkauden aikana yhteensä 303 minuuttia. Boateng voitti Barcelonan kanssa La Ligan mestaruuden.
Boateng vieraili Rio Ferdinandin Vibe with Five -podcastissa. Boateng paljasti joutuneensa nimeämään Leo Messin maailman parhaaksi pelaajaksi julkisuudessa siirryttyään Barcelonaan. Seura pakotti Boatengin sanomaan Messin nimen kysyttäessä maailman parasta pelaajaa.
– Muistan, kun siirryin Barcelonaan ja minulta kysyttiin, kuka on maailman paras pelaaja. Minun piti sanoa Messin nimi. Valehtelin. Se oli yksi elämäni suurimmista valheista. Normaalisti sanon aina totuuden, mutta silloin valehtelin, koska se oli ainoa tapa päästä pelaamaan Barcelonassa. Kannatin nuorempana aina Real Madridia ja rakastan Cristiano Ronaldoa. Minulle sanottiin, että minun on sanottava Messin nimi tai en pääsisi pelaamaan.
Boatengin mukaan Messi tiedusteli häneltä, miten vaikeaa maalinteko on Italiassa. Ronaldo pelasi tuolloin Juventuksessa.
– Messi oli joukkueen kapteeni, muttei juurikaan puhunut pukukopissa. Puhuimme kerran suihkussa ja hän kysyi, onko Italiassa maalinteko vaikeampaa, koska Ronaldo pelasi tuolloin siellä. Se kysymys osoitti heidän välisen kaksintaistelun. Sanoin sen olevan vaikeampaa. Ronaldolla meni muutama vuosi siihen, että hän teki melkein jokaisessa ottelussa maalin. Ihmiset unohtavat liian helposti sen, mitä Ronaldo teki Italiassa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Barcelona täräyttämässä tammikuun ensimmäisen hankintansa
- Ansu Fatin ammattimaisuus on kyseenalaistettu
- Barcelonaan liittyvä huhu osoittautui uutisankaksi
- Kylian Mbappé on loukkaantunut
- Girona-pelaaja tekee taikojaan Afrikan-mestaruuskisoissa
- SER: Vain allekirjoitus puuttuu jatkosopimuksesta – Real Madridin pelaaja pettynyt rooliinsa
- Girona-luotsi otti kantaa ter Stegen -huhuihin
- AS: Antonio Rüdiger jättänee Real Madridin kesällä
- Radio Marca: Marc-André ter Stegen valmis siirtymään Gironaan
- Toni Kroos: Real Madridissa valmentajille ei anneta juurikaan aikaa
- Ansu Fatin ammattimaisuus on kyseenalaistettu
- Barcelonaan liittyvä huhu osoittautui uutisankaksi
- Girona-pelaaja tekee taikojaan Afrikan-mestaruuskisoissa
- Kylian Mbappé on loukkaantunut
- AS: Antonio Rüdiger jättänee Real Madridin kesällä
- SER: Vain allekirjoitus puuttuu jatkosopimuksesta – Real Madridin pelaaja pettynyt rooliinsa
- Girona-luotsi otti kantaa ter Stegen -huhuihin
- Entinen Real Madrid -hyökkääjä varoittaa Viniciuksesta – ”Järjestys on kadonnut”
- Toni Kroos: Real Madridissa valmentajille ei anneta juurikaan aikaa
- Marcelo nimesi vaikeimmat vastustajansa – yllättävä nimi nousi esiin