Toni Kroos pelaa Real Madridissa vielä kauden 2023–24. Osapuolten välinen jatkosopimus allekirjoitettiin hiljattain. Podcastissaan ”Einfach mal luppen” Kroos kertaa, miten Realin seurajohto toimi neuvottelujen aikana.

– Haluaisin onnitella seuraa tavasta, jolla se hoiti tämän koko asian, saksalainen aloittaa.

– Paljastin korttini heti alusta asti ja [olin] aina hyvin avoin: ”En lähde täältä enää. En ole varma, haluanko pelata [vielä] vai en, mutta en lähde täältä.”

Real Madrid ei hätäillyt, vaan antoi Kroosille riittävästi aikaa ja tilaa oman päätöksen tekemiseen.

– Tietenkin seuran pitää ottaa huomioon kaksi tärkeää seikkaa: Teoriassa olisin voinut allekirjoittaa sopimuksen muualle, milloin tahansa [tämän vuoden puolella]. Seura olisi voinut painostaa minua aiemmin. Ja toinen [asia] on se, että kun vuosi alkaa, seuran täytyy jonkin verran suunnitella henkilöstöään seuraavalle kaudelle.

Kroosin mukaan hän olisi voinut antaa agenttinsa vuotaa medialle huhuja ulkopuolisten seurojen yhteydenotoista, mikä on yleinen huippupelaajien omaksuma neuvottelukikka palkan kasvattamiseksi. Hän ei kuitenkaan kokenut sitä tarpeelliseksi.

– Täällä ei tarvita isoja neuvotteluja tai tinkimistä.