Barcelonalle hyviä uutisia: LaLiga taipui näyttämään vihreää valoa seuran rahoitussuunnitelmalle. Tämä raottaa oven Lionel Messin paluulle Blaugrana-paitaan. Asiasta uutisoi Relevon Matteo Moretto.

Barcelona on kuluvan kauden ja kesän aikana saanut kelpo säästöt myymällä Antoine Griezmannin, hyvästelemällä Gerard Piquén ja Jordi Alban sekä jättämällä Sergio Busquetsin jatkosopimuksetta.

Seura aikoo myös luopua koripallojoukkueensa kehittämisestä suuremman päämäärän hyväksi, esimerkiksi Nikola Mirotićin uskotaan olevan lähtökuopissa. Tästä oletetaan tulevan miljoonien eurojen säästöt.

Tilanne näytti vain vähän aikaa sitten ikävältä. Nytkin Barcelona tarvitsisi Messiltä kärsivällisyyttä, vaikka suunnitelma on toteutunut odotettua paremmin. Messin agentti-isä Jorge Messi on tänään tavannut Barcelonan puheenjohtajan Joan Laportan (Ks. upotus). Laporta selvittänee kokouksessa, kuinka paljon pelaajamyynneistä on odotettavissa tuloja ja säästöjä seuran kassaan. Ainakin Abde Ezzalzouli ja Ansu Fati ovat herättäneet hyvin kiinnostusta ostajaehdokkaiden taholta.

Toni Juanmartí

@tjuanmarti
💣💣EXCLUSIVA💣💣

Ahora mismo, reunión en casa de JOAN LAPORTA entre el presidente del Barça y JORGE MESSI para tratar el posible regreso del jugador argentino.