Barcelonan jalkapallojohtaja Mateu Alemany jättää seuran kesä-heinäkuun vaihteessa.

Barcelona tiedotti uutisesta aiemmin tällä viikolla. Alemany on luvannut hoitaa kesän siirtoikkunan Barcelonassa, vaikka jättää seuran jo keskellä kesää.

Sportin mukaan yksi Alemanyn päätavoitteista ennen lähtöään on tehdä jatkosopimus Ousmane Dembélén kanssa. Dembélén sopimus Barcelonan kanssa päättyy ensi kauden jälkeen. Osapuolet ovat aloittaneet jatkosopimusneuvottelut. Dembélé haluaa jatkaa uraansa Barcelonassa.

Dembélén sopimuksessa on 50 miljoonan euron ulosostopykälä, josta puolet on maksettava Barcelonalle ja toinen puolikas menisi Dembélén omaan taskuun.

Barcelona tiedostaa heikon taloudellisen tilanteensa ja preferoi jälleen lyhyttä jatkosopimusta, jossa on mukana varsin pieni ulosostopykälä. Alemany haluaisi tehdä pelaajan kanssa 1-2 vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Dembélén on määrä saada palkankorotus.

Dembélén kausi on ollut rikkonainen. Laitahyökkääjä sai lihasvamman tammikuun lopussa ja palasi vasta hiljattain pelikentille.