Barcelonaa odottaa mielenkiintoinen kesän siirtoikkuna. Sen tiedostaa myös seuran urheilutoimenjohtaja Mateu Alemany.

Barcelona yrittää päästä eroon useista pelaajistaan saadakseen tilaa täynnä olevaan palkkakattoonsa mahdollisia hankintoja varten. 

Barcelona on tiettävästi ainakin vapaaksi agentiksi jäävän Leo Messin kintereillä, mutta seuran on vielä mietittävä, miten se saa tilaa palkkabudjettiinsa, jotta valtavan palkan Messi voi palata seuraan.

Katalonialaismedian mukaan Barcelona lähettää pian Messille valmisteleman tarjouksensa La Ligan tutkittavaksi. Jos La Liga näyttää sille vihreää valoa, lähettää Barcelona samaisen tarjouksen Messin edustajille.

Movistarin haastattelussa käynyt Alemany muistuttaa, että seurajohdon työ siirtomarkkinoilla kestää koko vuoden.

– Vaikka suurelle yleisölle vaikuttaa siltä, että siirtomarkkinat ovat vasta avautumassa, seurajohdon vastuulla on analysoida taukoamatta sitä, mitä edustusjoukkueessa ja muissa seuran joukkueissa tapahtuu kauden aikana ja ennakoida. Ja sitten kauden jälkeen saada asiat maaliin. Luvassa on mielenkiintoinen kesä siirtomarkkinoilla. Vastuuni on tietää, mitä siirtomarkkinoilla tapahtuu.