Nachon sopimus Real Madridin kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen.

Nacho jäi syyskaudella hyvin pienelle vastuulle Carlo Ancelottin alaisuudessa ja totesi julkisuudessa olevansa pettynyt peliaikaansa. Vuodenvaihteen jälkeen Nacho on kuitenkin noussut Ancelottin luottopelaajaksi ja saanut viimein mukavasti minuutteja.

Nacho ei ole toistaiseksi vastannut mitään Real Madridin jatkosopimustarjoukseen.

Espanjan A-maajoukkueen mukana oleva Nacho otti kantaa tulevaisuuteensa lehdistötilaisuudessa. Nacho on saanut viime kuukausina paljon peliaikaa ja jos trendi jatkuu samanlaisena loppukauden, on päätös tulevaisuudesta hyvin helppo.

– Jos asiat menevät kuin tällä hetkellä ja tunnen itseni tärkeäksi, on jatkosopimuksen tekeminen yhtä helppoa kuin edellisinä vuosina. En tiedä, miltä tuntuu olla Real Madridin ulkopuolella. Tiedän, etten tunne oloani paremmaksi missään muualla.

33-vuotias toppari ei aio taistella Real Madridin kanssa rahasta. Vain peliaika merkitsee.

– Minulla ei tule olemaan ongelmia seuran kanssa sopimuksen pituuden tai rahan suhteen. Haluan vain tuntea itseni tärkeäksi. Se on prioriteettini. Teemme päätöksen yhdessä seuran kanssa.