Gerard Piqué kommentoi Dani Alvesin seksuaalirikossyytteitä: ”Helpointa on sanoa, että hän on syyllinen”
Gerard Piqué on puhunut olleensa yllättynyt järkytyksestä saatuaan tietää Dani Alvesin seksuaalirikossyytteistä.
Barcelona-legenda ei tiedä vieläkään kuinka käsitellä uutisia entisestä seuratoveristaan.
Alvesia, 39, syytetään nuoren naisen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Väitetty rikos tapahtui joulukuun lopussa barcelonalaisessa yökerhossa.
– Se on monimutkainen tapaus. Tunnen hänet ja arvostan häntä. Tämä koko tapaus tuntuu hänen kollegoilleen p*skalta. Minä haluan vain, että oikeus tekee työnsä. Kunnes he kertovat hänen tehneen sen, me odotamme, Pique kommentoi RAC1:n haastattelussa.
– Helpointa on sanoa, että hän on syyllinen. Haluan odottaa, mitä tuomari sanoo. Myös uhria on autettava tässä prosessissa.
Piqué ja Alves jakoivat Barcelonassa pukukopin kahdeksan- ja puolen vuoden ajan. Syytteet tulivat Espanjan entiselle maajoukkuepuolustajalle järkytyksenä.
– Kun uutiset tulivat, minulla oli ex-kollegana tunne ettet tuntenutkaan häntä ollenkaan. Olet silloin järkytyksen tilassa, koska me jaoimme kaiken yhdessä. Et olisi voinut kuvitellakaan, että tällaista voisi tapahtua. Se on kuin läpsäisy avokämmenellä kasvoihin. Jos se on tapahtunut, hänelle täytyy olla ankara.
- Barcelona-pomolta kylmä arvio: tämän takia Marcus Rashford sai lähtöpassit
- Real Madrid tekemässä monivuotisen jatkosopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Entinen Atlético Madrid -pelaaja suuttui väärälle miehelle – uhmakkaat puheet naurattivat
- Barcelona-pomo kertoi mielipiteensä Julián Álvarezin siirtosaagasta
- Ballon d’Orin voittajaehdokkaat julkaistu – Barcelona-pomo ällistyi: ”Maailmanlaajuinen skandaali”
- Ronald Araújo loistaa Liverpoolissa – toivoo pelkkää hyvää Barcelonalle: ”Olen aidosti hyvin onnellinen siitä…”
- Atléticon luottoratsu totesi Julián Alvarezista: ”Antakaa pojan pelata”
- Atlético Madrid ei pysynyt Liverpoolin vauhdissa Mestarien liigassa
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Nyt tipahti aivan hurja tulos Mestarien liigasta – Barcelonalle murskavoitto
- Espanjassa kuohuu – Lamine Yamal ei arastellut kertoa mielipidettään Ousmane Dembélén päätöksestä
- UEFA teki virheen, myöntää Federico Valverde – ”En voi uskoa”
- Jose Mourinho latasi suoraan Alexander-Arnoldista: ”Hän ei ole keskikenttäpelaaja”
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Atlético Madrid ei pysynyt Liverpoolin vauhdissa Mestarien liigassa
- Nyt tipahti aivan hurja tulos Mestarien liigasta – Barcelonalle murskavoitto
- Toimittaja: Anthony Martial saattaa palata La Ligaan
- Barcelonan tähtiä ulkona Ballon d’Or -ehdokaslistalta – Espanjan ylivoimaa muissa kategorioissa
- Rodri haukkui vastustajan tasoa – joutui sittemmin pahoittelemaan kommenttejaan
- Seurapomo: Huippuhyökkääjä ei halunnut siirtyä Barcelonaan – ”Kieltäytyi neuvottelemasta”