Barcelonan kesähankinta jäänyt pienelle peliajalle – kertoi miksi siirtyi seuraan: ”Hän oli avainasemassa”
Franck Kessié siirtyi viime kesänä vapaana agenttina Barcelonaan.
Keskikenttäpelaajan sopimus AC Milanin kanssa päättyi, eikä hän suostunut saamaansa jatkosopimustarjoukseen. Edessä oli siirto Barcelonaan.
Kessién kausi Barcelonassa on ollut varsin haastava. Peliaika on jäänyt suhteellisen pieneksi ja Kessiéllä on ollut vaikeuksia sopeutua uuden joukkueensa pelitapaan.
Mundo Deportivo haastatteli Kessiétä, joka kertoi hyväksyneensä Barcelonan tarjouksen pitkälti Xavin vuoksi. Kessié on arvostanut Xavia jo pikkupojasta asti.
– Xavi oli avainasemassa. Olen arvostanut häntä paljon jo pikkupojasta lähtien ja sitten kymmenen vuotta myöhemmin puhelimesi soi ja kyseessä oli soitto, josta olit unelmoinut koko elämäsi. Vastaat puheluun hyvin vaikuttuneena. Xavin kaltainen huippupelaaja yrittää vakuuttaa sinut tulemaan osaksi hänen projektiaan. En edes tarvinnut melkein aikaa miettimiseen. Päätös oli enemmän kuin tehty.
26-vuotias keskikenttäpelaaja on päässyt tällä kaudella vain neljästi avauskokoonpanoon La Ligassa. Lehti tiedusteli Kessiéltä, onko hän halukas palaamaan Italiaan pienen vastuun vuoksi, mutta pelaaja vakuutti haluavansa jäädä Barcelonaan taistelemaan peliajastaan.
LUE MYÖS:
- 90+1! Real Madridin viimeistely takkuili jälleen – Carlos Espí pelasti joukkueen tiistai-illan trillerissä
- Kylian Mbappé ja kumppanit eivät ilmaisseet tukeaan Ceutan asukkaille
- The Athletic: Real Madrid on Manchester Unitedin huippulupauksen perässä
- Diego Simeone: Ballon d’Or ei kuulu Lamine Yamalille tai Kylian Mbappélle – eikä muillekaan ennakkosuosikeille
- José Mourinho reagoi Lamine Yamalin väitteeseen Kylian Mbappésta
- Tämä Barcelona-tähti yllätti Rodrin täysin – “Aivan uskomaton”
- Barcelona tapasi miehen, jolta voi odottaa seuraavaksi kovia peliliikkeitä
- UEFA teki ison päätöksen – Barcelonalle hyviä uutisia
- Tämä asia sai Rodrin valitsemaan Barcelonan
- Marca: Atlético saattaa saada tähtensä pelikentille Madridin derbyyn mennessä
- José Mourinho sai tarpeekseen – yksi asia hiertää uudessa pestissä
- La Ligassa kauden ensimmäiset päävalmentajapotkut
- Vain yksi on pystynyt samaan – Barcelona-lupaukselta historiallinen temppu kuuden maalin ottelussa
- Pierre-Emerick Aubameyang iski jälleen – 17 vuotta vanha temppu toistui
- Mitä Yan Diomandelta puuttuu suurempaa roolia varten, José Mourinho?
- Jättihankinta pääsi viimein Real Madridin avauskokoonpanoon – Mourinho: ”Paljon opittavaa taktisella puolella”
- Lehti: Liverpoolilla kiikarissa jo seuraava Barcelona-pelaaja Ronald Araújon jälkeen
- Loistavalle startille jatkoa: Real Betis taistelee kärkikahinoissa
- Lamine Yamal: Ansaitsen Ballon d’Orin
- Julián Álvarez sivuun