Brahim Díazin lainasopimus AC Milanin kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen.

Lainasopimuksessa ei ole mukana osto-optiota, joten AC Milanin on neuvoteltava Real Madridin kanssa pysyvästä siirrosta, jos hallitseva Serie A:n mestari haluaa pitää Brahimin riveissään.

Relevon saamien tietojen mukaan Real Madrid haluaa pitää Brahimin joukkueessaan. Real Madrid aikoo tarjota Brahimille rahakasta jatkosopimusta ja paikkaa edustusjoukkueessa ensi kaudeksi. Real Madrid on mielissään Brahimin peliesityksistä AC Milanissa ja seuran mielestä Brahim on valmis palaamaan Real Madridiin.

Real Madrid tarjoaa Brahimille kesään 2027 asti ulottuvaa jatkosopimusta. Pelaajan nykyinen sopimus seuran kanssa päättyy kesällä 2025.

Brahimin tavoite on palata Real Madridiin ja nousta joukkueessa tärkeäksi pelaajaksi.

AC Milan on yrittänyt hankkia Brahimin itselleen, mutta se on helpommin sanottu kuin tehty. 23-vuotias hyökkäävä keskikenttäpelaaja on viimeistellyt kuluvalla kaudella viisi maalia ja antanut kaksi maalisyöttöä.