Näkökulma: Barcelonan ja Real Madridin tammikuun siirtoikkunasuunnitelmat poikkeavat rajusti toisistaan

Tammikuun siirtoikkuna pyörähtää käyntiin tuota pikaa.
Joulun kunniaksi julkaisemme näkemyksemme Real Madridin ja Barcelonan tammikuun siirtoikkunasuunnitelmista- ja tarpeista.
Barcelonan on määrä tehdä enemmän peliliikkeitä siirtomarkkinoilla kuin Real Madridin. Xavin miehistö johtaa La Ligaa, mutta siitä huolimatta edessä lienee varsin vilkas siirtoikkuna.
Xavi kaipaa joukkueeseensa uutta oikeaa laitapuolustajaa. Se on Barcelonan selkeä ykkösprioriteetti tammikuussa.
Jos rahaa on käytössä laitapuolustajahankinnan jälkeen, toivoo Xavi myös uutta keskikenttäpelaajaa. Barcelonan on kerrottu seuraavan ainakin Borussia Dortmundin Thomas Meunieria, Villarrealin Juan Foythia ja Manchester Unitedin Diego Dalotia.

Memphis Depay ja Franck Kessié saattavat sen sijaan jättää Barcelonan.
Depay ei kuulu Xavin suunnitelmiin ja Barcelona haluaisi päästä hänestä eroon tammikuussa saadakseen siirtokorvauksen. Depayn sopimus Barcelonan kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen ja Barcelona epäilee kärjen haluavan jäädä talvella seuraan voidakseen lähteä kesällä muualle vapaana agenttina. Silloin Depay saisi uudelta seuraltaan suuremman palkan ja allekirjoitusbonuksen. Newcastlen ja Galatasarayn on kerrottu olevan Depayn kintereillä.
Kessié siirtyi kesällä vapaana agenttina Barcelonaan, mutta ei ole onnistunut nousemaan Xavin luottopelaajaksi muun muassa loukkaantumisten ja heikkojen peliesitysten vuoksi. Katalonialaismedian mukaan Barcelona olisi valmis myymään Kessién tammikuussa vain kymmenellä miljoonalla eurolla, sillä koko summa olisi Barcelonalle pelkkää voittoa. Kessié on herättänyt kiinnostusta ainakin Italiassa.
Myös Héctor Bellerínin tulevaisuus puhuttaa. Oikea laitapuolustaja jäi Barcelonassa pienelle vastuulle syyskaudella. Bellerínin sopimus Barcelonan kanssa päättyy Depayn tapaan kuluvan kauden jälkeen, joten hän voi vapaasti neuvotella sopimuksesta muiden seurojen kanssa vuodenvaihteesta alkaen. Barcelona ei todennäköisesti tarjoa Bellerínille jatkosopimusta.

Sergio Busquetsin on määrä poistua Barcelonasta kuluvan kauden jälkeen kohti MLS-seura Inter Miamia. Katalonialaismedian mukaan Busquets on jo päättänyt jättävänsä Barcelonan kesällä. Xavi toivoi Busquetsin jäävän, mutta keskikenttäpelaajan mielestä hänen etappinsa Barcelonassa on tullut päätökseensä. Sportin saamien tietojen mukaan Busquets saattaisi jättää Barcelonan jo tammikuussa, sillä hän haluaisi osallistua uuden MLS-seuransa harjoituskaudelle. MLS-kausi käynnistyy keväällä.
Real Madridissa paljon rauhallisempaa
Real Madrid lähtee tammikuuhun rauhallisin mielin.
Sen ei pidä tehdä juurikaan muutoksia joukkueeseensa – jos edes ensimmäistäkään. Ainoat kysymysmerkit ovat pitkälti Marco Asension, Dani Ceballosin ja kenties Nachon kohdalla. Eden Hazardin on huhuttu lähtevän kesällä MLS:ään, mutta hän pelaa – tai istuu lähinnä penkillä – joka tapauksessa kevätkauden Real Madridissa.
Asension, Ceballosin ja Nachon sopimukset Real Madridin kanssa päättyvät kuluvan kauden jälkeen. Yksikään kolmikosta ei kuulu sen suuremmin Carlo Ancelottin suunnitelmiin, ja Real Madrid mielellään myisi ainakin jonkun kolmikosta saadakseen siirtokorvauksen.
Asension nimeä on pyöritelty aktiivisesti siirtohuhuissa jo pitkään. Asensio on todennut julkisesti neuvottelevansa jouluaikaan seuran kanssa tulevaisuudestaan. Hän jäi syyskaudella täysin olemattomalle vastuulle Ancelottin alaisuudessa.
Madridilaismedian mukaan Real Madrid etsii uutta hyökkääjää. Se haluaa varavaihtoehdon loukkaantumisista kärsineelle Karim Benzemalle. Sellaista ei ole kuitenkaan helppo löytää, sillä hinnan pitäisi olla maltillinen, mutta samalla riittävän laadukas vaihtoehto pitäisi olla saatavilla kesken kauden. Helpommin sanottu kuin tehty. Todennäköisesti Real Madrid ei vahvista joukkuettaan tammikuussa.
Real Madrid keskittyy ennemmin ensi kesän siirtoikkunaan, jolloin se on tosissaan ainakin Jude Bellinghamin ja Enzo Fernándezin kintereillä.
Tuukka Ikkeläjärvi
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Atlético pelaa maalirikkainta kauttaan Diego Simeonen alaisuudessa
- Barcelonan puolustaja ei pidä uudesta pelipaikastaan
- Marc-André ter Stegen sivuun La Ligan huippuottelusta
- Real Madrid ei päästä La Ligan sensaatiota karkumatkalle – vakuuttava voitto Bernabéulla
- Espanja joutui kuolemanlohkoon EM-kisoissa
- Kuin mestarin elkein! Piskuinen Girona jatkoi hurjaa alkukauttaan loppuhetkien voittomaalilla
- Ota tai jätä – Real Madrid tekemässä viimeisen tarjouksensa Kylian Mbappélle
- Huippuseurojen himoitsema Nico Williams solmi jatkosopimuksen
- Carlo Ancelotti vastasi José Mourinhon kehuihin: ”Meitä yhdistää yksi asia”
- Atléticon nuori luottopelaaja kävi polvileikkauksessa
- Ota tai jätä – Real Madrid tekemässä viimeisen tarjouksensa Kylian Mbappélle
- Espanja joutui kuolemanlohkoon EM-kisoissa
- Kuin mestarin elkein! Piskuinen Girona jatkoi hurjaa alkukauttaan loppuhetkien voittomaalilla
- Real Madrid ei päästä La Ligan sensaatiota karkumatkalle – vakuuttava voitto Bernabéulla
- Sport: Barcelonan tolppien väliin noussut maalivahti harkitsi seurasta poistumista keväällä – pettyi Xavin ratkaisuun
- Pedro: ”Pelaajat pelkäävät uransa loppuvan, kun poistut Barcelonasta”
- Carlo Ancelotti vastasi José Mourinhon kehuihin: ”Meitä yhdistää yksi asia”
- ”Helvetinmoinen pelaaja” – Getafen valmentaja luuli Mason Greenwoodin hankintaa vitsiksi
- Rafael van der Vaart paljasti: Real Madridin joukkue oli takavuosina juhlimassa ennen Clásico-tappiota: ”Siksi hävisimme sen ottelun”
- Huippuseurojen himoitsema Nico Williams solmi jatkosopimuksen