Atlético Madridin João Félix on halukas jättämään seuran jo tammikuun siirtoikkunan aikana. Asiasta kertoo siirtomarkkinoihin erikoistunut toimittaja Fabrizio Romano.

Félix on vihjaillut tulehtuneista väleistään seuratasolla pitkin MM-kisoja. Atléticon toimitusjohtaja Miguel Ángel Gil Marin myönsi puolestaan muutama päivä sitten, että seura yrittää etsiä Félixille uutta seuraa.

Romanon mukaan Atlético pyrkii saamaan Félixistä yli 100 miljoonaa euroa, ja agentti Jorge Mendes keskustelee tällä hetkellä useamman seuran kanssa.

23-vuotias Félix on Atléticon seurahistorian kallein hankinta. Hänet ostettiin peräti 127,2 miljoonalla eurolla kesällä 2019. Félixin siirtomarkkina-arvo on romahtanut Transfermarktin mukaan ja on enää 50 miljoonaa euroa. Silläkin tosin yltää yhä Atletin arvokkaimmaksi pelaajaksi.

Félix on pelannut Atlético-urallaan yhteensä 129 ottelua, joissa on syntynyt 33 maalia ja 18 maalisyöttöä.