Santiago Solari sai potkut Real Madridin päävalmentajan paikalta maaliskuussa 2019.

Solari nostettiin puolta vuotta aiemmin edustusjoukkueen päävalmentajaksi, kun seurajohto antoi potkut Julen Lopeteguille.

Solari on palannut Real Madridin organisaatioon. Marcan mukaan Solari on nykyään Real Madridin jalkapallojohtaja.

Paikka oli vapaana ja puheenjohtaja Florentino Pérezin mukaan Solari oli oiva vaihtoehto rooliin, sillä Solari tuntee Real Madridin kuin omat taskunsa. Solari on pelannut seuran edustusjoukkueessa ja valmentanut niin Castillaa kuin edustusjoukkuettakin. Lisäksi Solari on toiminut muun muassa Real Madridin kansainvälisenä lähettiläänä.

Solari analysoi muun muassa miesten ja naisten edustusjoukkueen urheilullisen tilanteen ja on tekemisissä seuran edustusjoukkueiden valmentajien kanssa.