Barcelona neuvottelee Gerard Piquén ja Jordi Alban kanssa sopimusten purkamisesta tammikuussa, kertoo Sport.

Lehden mukaan Barcelonan on määrä parantaa joukkuettaan tammikuun siirtoikkunassa, mutta sen tehdäkseen seura tarvitsee tilaa täynnä olevaan palkkakattoonsa. Joukkueen parhaiten palkattujen pelaajien joukkoon kuuluvat Piqué ja Alba ovat menettäneet avauskokoonpanon paikkansa kuluvalla kaudella.

Seurajohto toivoo kaksikon ymmärtävän seuran päätöksen, vaikka lehden mukaan toistaiseksi kumpikaan ei haluaisi poistua Barcelonasta tammikuussa.

Lehden saamien tietojen mukaan Barcelona on kaksikolle velkaa yhteensä noin 145 miljoonaa euroa.

Pelaajat ovat siirtäneet osan palkkasaatavistaan tulevaisuuteen seuran surkean taloustilanteen vuoksi ja lisäksi molempien sopimukset kattavat vielä ensi kauden, joten Barcelonan pitäisi maksaa melkoisesti purkaessaan kaksikon sopimukset. Barcelona on Piquélle velkaa noin 80 miljoonaa euroa ja haluaisi pienentää velkasummaa, mutta Piqué ei ole suostunut siihen.