Real Madridin tappioton putki tuli lopulta päätökseen tiistaina, kun se hävisi Mestarien liigassa RB Leipzigille vieraskentällä 2-3.

Tappio Leipzigia vastaan oli Madridin 17. ottelu tällä kaudella. Jos kesän harjoituspelejä ei lasketa, Madridin edellinen häviö oli tullut 8. toukokuuta, kun se kärsi Atlético Madridin vieraana 0-1-tappion.

Madridin päävalmentaja Carlo Ancelotti sanoi Leipzig-ottelun jälkeen, että hän ei menetä pelin takia yöuniaan.

– Me päästimme kaksi maalia kahdesta erikoistilanteesta ja peli meni heidän haluamaansa tahtiin, he ovat erittäin hyviä vastaiskuissa. Nuo maalit erikoistilanteista olivat avainasemassa, kommentoi Ancelotti Marcalle.

– En ole harmissani. Se on tappio, se harmittaa meitä, mutta se on tappio, joka ei haittaa meitä paljon. Meillä on toinen mahdollisuus [varmistaa lohkovoitto].

– En voi kritisoida joukkuetta, joka on toiminut hyvin tähän mennessä.

– Joskus tappiosta oppii epäilemättä enemmän kuin kymmenestä voitosta peräkkäin.

– En ole nähnyt asenteen tai intensiteetin puutetta. Tappio olisi tullut ennemmin tai myöhemmin. Se sattuu, koska kaikki tappiot sattuvat, mutta jotkut vähemmän kuin toiset.