Joan Laporta hehkutti Barcelonan kohentunutta taloustilannetta ja vastasi huippuvalmentajan sivallukseen: ”Jokaisen pitäisi vastata omista asioistaan”

Kun Barcelona vahvisti torstai-iltana kesän kolmannen suuren siirtokorvauksen värväyksensä Jules Koundén, tuli siitä globaalisti eniten rahaa uusiin pelaajiin käyttänyt seura tässä siirtoikkunassa. Jo aiemmin Barcelona oli sijoittanut suuren summan rahaa Leedsistä ostettuun Raphinhaan sekä Bayern Münchenistä hankittuun Robert Lewandowskiin.
Barcelonan velkojen kokonaissumma on noin 1,35 miljardia euroa. Bayern Münchenin päävalmentaja Julian Nagelsmann hämmästelikin viime viikolla julkisesti, kuinka noin pahasti velkaantunut seura pystyy ostelemaan maailmantähtiä. Koundén hankinta nosti Barcelonan maksamien siirtokorvausten kokonaissumman jo 153 miljoonaan euroon.
– En puhu vain ”Lewystä”, sillä he ostavat useita pelaajia – enkä tiedä, miten. Barcelona on maailman ainoa seura, jolla ei ole lainkaan rahaa, mutta joka ostaa jokaisen haluamansa pelaajan. Se on jotenkin kummallista ja hullua, Nagelsmann totesi.
Perjantaina New Yorkissa medialle puhunut Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta vastasi seuraa kohtaan esitettyyn kritiikkiin, vaikkei maininnutkaan Nagelsmannia erityisesti nimeltä.
– Kyse on siitä, kun ei ole aavistustakaan eikä riittävästi tietoa seurastamme, Laporta sivalsi.
– On totta, että olimme käytännöllisesti katsottuna parantumattomasti sairaita. Taloudellisen vipuvarren ansiosta pääsimme kuitenkin pois sairaalasta. Ne miehet (toim. huom. Barcelonaa kritisoineet) elävät menneisyydessä. Barca on palannut!
Myös madridilaismedia on arvostellut Barcelonan törsäämistä jyrkin sanankääntein. Laporta uskoo sen johtuvan siitä, että Real Madrid – ja sitä lähellä oleva lehdistö – pelkää Barcelonaa.
– Ne tekevät niin siksi, koska he uskovat meidän toimivan jälleen markkinoilla ja olemme jo ohittaneet heidät. Jokaisen pitäisi pitää huolta omista asioistaan, Laporta lisäsi.
Barcelonan kohentunutta taloustilannetta selittää suurimmalta osin se, että seura myi vähän aikaa sitten neljäsosan TV-oikeuksistaan 25 vuoden ajaksi sijoitusyhtiö Sixth Streetille. Kaupan hinnaksi arvioidaan yli 500 miljoonaa euroa.
Lähde: Transfermarkt
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lisää synkkiä uutisia Real Madridille: luottopuolustaja sivuun loppukaudeksi
- Relevo: Xabi Alonson Real Madrid -siirrossa on odotettavissa ratkaisuja lähiaikoina
- Lamine Yamal antoi diplomaattisen mielipiteensä Lionel Messi -vertauksista
- Sky: Barcelona havittelee Lukas Hradeckyn joukkuekaveria – hintalappu 30-40 miljoonaa euroa
- Relevo: Real Madridin avainpelaajalle poikkeuksellinen jatkosopimus
- Real Madridin Antonio Rüdigerin kausi ohi
- Real Madridin havittelema argentiinalaislupaus pysymässä seurassaan – ”Se on jo varmaa”
- Saksan jalkapalloliitto ei aio rankaista Antonio Rüdigeriä Copa del Rey -finaalin tapahtumista
- Hansi Flick ei aio riskeerata avainpelaajansa toipumista – Inter-ottelu jää todennäköisesti väliin
- Atléticon hankintalistalla neljä pelaajaa – valmis luopumaan avainpelaajastaan
- Real Madridin Antonio Rüdigerin kausi ohi
- Näin raju pelikielto olisi napsahtanut jos Antonio Rüdigerin heittämä esine olisi osunut tuomariin
- Relevo: Real Madridin avainpelaajalle poikkeuksellinen jatkosopimus
- Barcelona haluaa La Ligan sensaatiomaalivahdin – hintalappu 30 miljoonaa euroa
- Barcelona saamassa lähes 10 miljoonaa entisen pelaajansa siirrosta
- Hansi Flick ei aio riskeerata avainpelaajansa toipumista – Inter-ottelu jää todennäköisesti väliin
- Saksan jalkapalloliitto ei aio rankaista Antonio Rüdigeriä Copa del Rey -finaalin tapahtumista
- Atléticon hankintalistalla neljä pelaajaa – valmis luopumaan avainpelaajastaan
- Sky: Barcelona havittelee Lukas Hradeckyn joukkuekaveria – hintalappu 30-40 miljoonaa euroa
- Lamine Yamal antoi diplomaattisen mielipiteensä Lionel Messi -vertauksista