”Maailman vihatuin pelaaja” sai tarjouksen La Ligasta

Rayo Vallecano on tarjonnut sopimusta hyökkääjä Diego Costalle, kertoo Mundo Deportivo.
Espanjan A-maajoukkueessa 24 kertaa esiintynyt Costa, 33, on ollut ilman seuraa puoli vuotta jätettyään tammikuussa Atlético Mineiron, joka pelaa hänen synnyinmaansa Brasilian pääsarjassa.
Costa edusti Rayo Vallecanoa jo keväällä 2012, kun hänet lainattiin Los Franjirrojosiin Atlético Madridista. Tuolloin Costa pelasi Vallecanossa 16 ottelua tehtaillen niissä kunnioitettavat kymmenen osumaa ja neljä maalisyöttöä.
Espanjassa Costa on edustanut myös Celta Vigoa, Albaceteä ja Real Valladolidia. Uransa huippuvuodet hän vietti kuitenkin Atléticossa ja englantilaisessa Chelseassa.
Atléticossa Costa juhli muun muassa kahdesti mestaruutta La Ligassa ja kertaalleen Copa del Reyssä sekä Eurooppa-liigassa. Chelseassa hän taas voitti kahdesti Valioliigan ja kertaalleen FA Cupin.
Costa on tullut maalintekotaitojensa lisäksi tunnetuksi äärimmäisen ikävänä ja provosoivana vastustajana. Hän on usein joutunut ja hakeutunut nahisteluun vastustajien kanssa, eikä hän pelkää fyysisiä kaksinkamppailuja. Costa on kuitenkin kiistänyt väitteet siitä, että hän yrittäisi tahallaan satuttaa vastustajiaan.
Vuonna 2015 ranskalainen urheilulehti L’Équipe nimesi Costan maailman vihatuimmaksi jalkapalloilijaksi.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Real Madridin Eduardo Camavinga joutui poistamaan suositun kuvansa sponsorikiistan takia
- Ansu Fati loukkaantui lainapestillään – Barcelona pelkää pitkää poissaoloa
- Tuomariasiantuntija: Antonio Rüdigerin olisi pitänyt saada punainen kortti Napolia vastaan
- ”Helvetinmoinen pelaaja” – Getafen valmentaja luuli Mason Greenwoodin hankintaa vitsiksi
- Carlo Ancelotti otti kantaa Jude Bellinghamin ja Zinédine Zidanen vertailuun
- Athletic: Real Madrid tarjoaa pian uutta sopimusta Carlo Ancelottille – on kartoittanut kaiken varalta myös korvaajaehdokkaita
- Memphis Depayn vuosi mennyt täysin penkin alle: ”Ollut mahdotonta tuntea itseään jalkapalloilijaksi”
- Rafael van der Vaart paljasti: Real Madridin joukkue oli takavuosina juhlimassa ennen Clásico-tappiota: ”Siksi hävisimme sen ottelun”
- Real Madrid lohkovoittoon Mestarien liigassa
- Vajaamiehinen Sevilla romahti kahden maalin johtoasemasta – yksi tilanne muutti koko pelin kulun
- Barcelona-pomolta kritiikkiä tuomareille ja medialle: ”Jos tämä olisi tapahtunut Real Madridille…”
- Relevo: Real Madridin pelaajat kummastelivat Carlo Ancelottin kommentteja maalivahdista
- Catalunya Ràdio: Barcelonan seurajohto pettyi Xavin päätöksiin – kyseenalaisti kokoonpanovalintoja
- Vajaamiehinen Sevilla romahti kahden maalin johtoasemasta – yksi tilanne muutti koko pelin kulun
- Real Madrid lohkovoittoon Mestarien liigassa
- Diego Simeone liittyy erittäin harvalukuiseen kerhoon
- Diego Simeonen poika haastaa Real Madridin Bernabéulla – ei odota lämmintä vastaanottoa
- Espanjan päävalmentaja ei suostu ottamaan vastuuta Gavin polvivammasta: ”Barcelona ei pyytänyt!”
- Tähtilaituri ratkaisi Barcelonalle tärkeän voiton Mestarien liigassa – lohkossa tiukka tilanne
- Marca: Atléticon kapteeni Koke pettyi pahasti saamaansa jatkosopimustarjoukseen