Toimittaja: Robert Lewandowski ja Xavi tapasivat Ibizalla – hyökkääjä edelleen valmis tekemään kaikkensa Barcelona-siirtoa varten

Barcelona on ollut jo muutaman kuukauden ajan aktiivisesti Robert Lewandowskin kintereillä.
Lewandowski haluaa jättää Bayern Münchenin ja on jo päässyt Barcelonan kanssa sopuun kolmivuotisesta sopimuksesta, mutta Bayern on hylännyt kaikki kolme Barcelonan tarjousta.
Bayernin seurajohdosta on todettu julkisuuteen, ettei Lewandowski ole myynnissä, eikä seura aio myydä häntä tänä kesänä muihin maisemiin. 33-vuotiaan hyökkääjän sopimus Bayernin kanssa päättyy vuoden päästä.
Lewandowski on sen sijaan useaan otteeseen sanonut mediassa pelanneensa jo viimeisen ottelunsa Bayernissa. Hyökkääjä on todennut, ettei aio jäädä Bayerniin ja haluaa siirtyä muualle – eli tässä tapauksessa Barcelonaan.
Barcelonan sisäpiiriin kuuluva toimittaja Gerard Romero paljasti torstai-iltana Lewandowskin ja Barcelona-luotsi Xavin tavanneen toisensa Ibizalla ravintolassa. Kyseessä oli puhdas sattuma, sillä molemmat lomailevat samassa paikassa. Kaksikko puhui hetken aikaa ja Romeron mukaan Lewandowski kertoi Xaville olevansa edelleen valmis tekemään kaikkensa siirtyäkseen Barcelonaan.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Lähteet: La Liga ei anna lupaa tähtihankintojen rekisteröintiin – Barcelonan palkkakulut liukuneet täysin väärään suuntaan
- MD: Portugalin maajoukkuehyökkääjä siirtyy La Ligasta Valioliigaan
- Virallista! Sevilla teki huippuhankinnan
- Real Madridin supertähti nälkäisenä kohti kauden ensimmäistä pokaaliottelua: ”Teemme kaikkemme”
- Sport: LA Galaxy yrittää värvätä toisenkin pelaajan Barcelonasta
- AS: Barcelona saattaa lähettää huippulupauksensa lainalle
- AS: 37-vuotias Fernando Llorente jatkaa uraansa – uusi seura löytyi Espanjasta
- Ystävyysottelu Atléticon ja Juventuksen välillä peruttu ”turvallisuustilanteen vuoksi”
- Barcelona saamassa hieman lisää tilaa palkkakattoonsa – sopimuspelaaja lähtee taas ilmaiseksi
- Lähteet: Barcelona hankkimassa kaksi laitapuolustajaa