FC Barcelona tiedotti tänään torstaina verkkosivuillaan, että seura on myynyt osuuden La Ligan tv-oikeuksistaan maailmanlaajuiselle sijoitusyhtiö Sixth Streetille.

Sixth Street investoi seuraan aluksi 207,5 miljoonaa euroa ja saa vastineeksi 10 prosenttia Barcelonan La Ligan tv-oikeuksista seuraavien 25 vuoden ajan.

Kaupan myötä Barcelona tuottaa kuluvalla kaudella yhteensä 267 miljoonan euron myyntivoiton.

– Aktivoimme taloudellisia vipuja ja toteutamme kärsivällistä, kestävää ja tehokasta strategiaamme vahvistaaksemme seuran taloudellista perustaa, Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta sanoi seuran tiedotteessa.

– Uskomme Joan Laportan ja FC Barcelonan toteuttamaan strategiaan ja olemme ylpeitä siitä, että yksi jalkapallon tunnetuimmista seuroista on valinnut meidät kumppanikseen, sanoi Sixth Streetin perustaja ja toimitusjohtaja Alan Waxman.