Ousmane Dembélén sopimus Barcelonan kanssa päättyy kesäkuun lopussa.

Dembélé ei ole hyväksynyt Barcelonan jatkosopimustarjousta, ja jättänee siten seuran vapaana agenttina tuota pikaa.

Sportin mukaan Barcelonan päävalmentaja Xavi on pyytänyt seurajohtoa yrittämään vielä viimeisen kerran Dembélén vakuuttamista jatkosopimuksesta. Xavi totesi seurajohdolle Dembélén jatkosopimuksen olevan seuralle halvempi vaihtoehto kuin korvaajan hankkiminen.

Xavi pitää Dembéléstä pelaajana ja haluaa hänen jäävän joukkueeseen, mutta se on helpommin sanottu kuin tehty.

Aiemmin kesäkuussa Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta kertoi, ettei Dembéléstä tai hänen agentistaan ole kuulunut mitään pitkään aikaan. Puheenjohtajan mielestä se kertoo jo omaa kieltään siitä, ettei pelaaja ole suinkaan hyväksynyt jatkosopimustarjousta.

Sportin mukaan Dembélé on kertonut Xaville, ettei hän ole vielä tehnyt sopimusta toisen seuran kanssa.