Athleticin puheenjohtajavaalit järjestetään perjantaina.

Iñaki Arechabaleta esitteli maanantaina oman projektinsa. Arechabaleta tuo Marcelo Bielsan Athleticin uudeksi päävalmentajaksi, jos hänet valitaan seuran puheenjohtajaksi. Lue Arechabaletan ja Bielsan kommentteja täältä.

Arechabaletan lisäksi myös Ricardo Barkala ja Jon Uriarte ovat ehdolla puheenjohtajavaaleissa. Barkala ja Uriarte luottavat kummatkin samaan valmentajaan, sillä Ernesto Valverde palaa joukkueen peräsimeen, jos jompi kumpi valitaan puheenjohtajaksi.

Seuraavaksi Athleticin jäsenten on päätettävä, kenet he valitsevat seuran uudeksi puheenjohtajaksi.

Bielsa ja Valverde ovat valmentaneet aiemmin Athleticia. Bielsa valmensi Athleticia vuodet 2011-13 ja vei joukkueen Eurooppa-liigan finaaliin. Valverde saapui Athleticin peräsimeen Bielsan lähdettyä ja valmensi joukkuetta neljän vuoden ajan ennen kuin siirtyi Barcelonan päävalmentajaksi.