Villarrealin pelaajat poistuivat Mestarien liiga -areenoilta päät pystyssä – ”Kannattajat voivat olla ylpeitä”

Kun Mestarien liigan välieräparista Liverpool-Villarreal oli pelattuna kolme puoliaikaa neljästä, oli ottelupari tasatilanteessa 2-2. Viimeisellä puoliajalla Liverpool teki kuitenkin kolme maalia ja eteni loppuotteluun yhteismaalein 5-2.
Villarrealin joukkue saa silti olla esityksestään ylpeä, eikä kukaan haastatteluihin astuneista pannutkaan päätään pensaaseen. Valmentaja Unai Emeryn mielestä taistelu kuitenkin tyrehtyi Liverpoolin nopeaan 1-2-kavennusmaaliin.
– On totta, että optimistisin lähtökohtamme toteutui. Toivomme pysyi elossa avausosan jälkeen, vaikkemme pelanneetkaan hyvin. Tänään meidän piti tarjota jotain muuta ja teimmekin niin. Avausjakso nostatti toiveita, Emery totesi medialle AS:n mukaan pelin jälkeen.
– Osoitimme, ettemme olleet välierissä vain kutsuvieraina, vaan halusimme päästä finaaliin. Gerard Morenon tulo vaihtoon vaivan vuoksi ja joukkueen tunnetaso kävivät meille kalliiksi.
– Puhuimme 2-2-tilanteessa siitä, mitä voisi tapahtua, muttemme pystyneet parempaan. Otteluparissa pelattiin neljä 45 minuutin puoliaikaa ja vain yksi hyvä puoliaika ei riitä. Halusimme enemmän. Minä uskoin, että voisimme ottaa vielä yhden askeleen, mutta niin ei nyt käynyt. Lähellä kuitenkin olimme, sillä ensimmäinen puoliaika oli erinomainen.
Ottelun antisankariksi muodostui Villarrealin maalivahti Geronimo Rulli, jolla ei ollut paras iltansa. Emery ei kuitenkaan argentiinalaistorjujaa soimannut.
– Hän on allapäin, sillä hän tietää, että ensimmäinen maali meni helposti ja hän olisi voinut tehdä enemmän. Rullin kausi on ollut loistava ja henkisesti hän on erittäin vahva. Ei häntä voi soimata.
Loukkaantumisen vuoksi vaihtoon joutunut Espanjan maajoukkuehyökkääjä Gerard Moreno oli tyytyväinen joukkueensa saavutukseen.
– Meidän on oltava ylpeitä siitä, että joukkue uskoi loppuun asti. Pelasimme uskomattoman ensimmäisen puoliajan, emmekä hävinneet yhtään kaksinkamppailua. Yhteinen sävel yleisön kanssa auttoi meitä uskomaan jatkopaikkaan. Liverpoolkin on kuitenkin erittäin hyvä. Emme pystyneet pitämään samaa virettä yllä toisella jaksolla. Ihmiset voivat kuitenkin olla ylpeitä tästä joukkueesta, tästä seurasta ja näistä kannattajista, Moreno totesi.
– Hyvästelimme Mestarien liigan päät huolella pystyssä.
Konkaripuolustaja Raul Albiol pyyteli kannattajilta lähestulkoon anteeksi.
– Meihin sattuu fanien vuoksi. Panoksemme oli uskomaton, mutta ei nyt riittänyt. Liverpoolin ensimmäinen maali vahingoitti meitä suuresti. Toisella puoliajalla he olivat fyysisesti parempia.
– Taistelimme kannattajien puolesta ja meihin sattuu, ettemme voineet antaa heille heidän suuresti toivomaansa loppuottelua. Kannattajilta ei voi pyytää yhtään enempää. Tämä on surullinen, mutta samalla unohtumaton ilta.
– Koko Mestarien liiga -taipaleemme monine maagisine iltoineen on ollut uskomaton. Edellisestä välierästä oli kulunut 16 vuotta. Nyt täytyy vain jatkaa samalla tiellä, sillä seura tulee vielä varmasti kokemaan lisää tällaisia iltoja, Albiol vakuutti.
Ensi kaudella Villarrealia ei kuitenkaan Mestarien liigassa nähdä. Tällä hetkellä se on kiinni Konferenssiliigan paikassa, mutta Athletic Bilbao hamuaa samaa paikkaa vain pisteen Villarrealin takana. Pienet mahdollisuudet Villarrealilla on nousta myös Eurooppa-liigan puolelle.
Lähde: AS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Kuntoutuminen sujui odotuksia nopeammin – Jude Bellingham palaamassa pelikentille
- Koko kesän siirtohuhujen kohteena ollut Barcelona-pelaaja iski kaksi maalia: ”Uutiset ovat osa jalkapalloa, mutta…”
- Sport: Lamine Yamal jäämässä sivuun Mestarien liigan ottelusta
- Julián Álvarezin agentti otti kantaa siirtohuhuihin
- Barcelona murskasi Valencian – Raphinha suivaantui penkityksestä
- Real Madrid lähettää FIFA:lle raportin Espanjan tuomaritoiminnasta
- Atlético Madridille vihdoin voitto – kärjessä yllätys
- Real Madridin pelissä draamaa – suora punainen
- Lamine Yamal sivuun – Hansi Flickiltä kritiikkiä Espanjan maajoukkueelle
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan harjoituksista – pelikunto Valenciaa vastaan kysymysmerkki
- Sport: Lamine Yamal jäämässä sivuun Mestarien liigan ottelusta
- Julián Álvarezin agentti otti kantaa siirtohuhuihin
- Barcelona murskasi Valencian – Raphinha suivaantui penkityksestä
- Koko kesän siirtohuhujen kohteena ollut Barcelona-pelaaja iski kaksi maalia: ”Uutiset ovat osa jalkapalloa, mutta…”
- Real Madrid lähettää FIFA:lle raportin Espanjan tuomaritoiminnasta
- Kuntoutuminen sujui odotuksia nopeammin – Jude Bellingham palaamassa pelikentille
- Real Madridin pelissä draamaa – suora punainen
- Gavi kärsii edelleen polvikivuista – leikkausta ei ole poissuljettu
- Virallista: Athletic sai sittenkin huippusiirron maaliin – maajoukkuetoppari palaa La Ligaan
- Atlético Madridille vihdoin voitto – kärjessä yllätys