Villarrealin luottopelaaja tietää, millainen vastustaja Liverpool on pahimmillaan: ”Anfield on helvetti”
Villarreal pelaa tänään, keskiviikkona, Liverpoolin vieraana Mestarien liigan välierien ensimmäisessä osaottelussa.
Kotijoukkue lähtee ottelupariin suurena ennakkosuosikkina, mutta Villarreal on jo tottunut kaatamaan jättiläisiä tämän kauden Mestarien liigassa. Pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella laulukuoroon lähti Juventus ja seuraavaksi Bayern München.
Villarrealin keskikenttäpelaaja Étienne Capoue tietää, millainen peto Anfieldillä voi pahimmillaan olla vastassa. Ranskalaispeluri edusti aiemmin Englannissa Tottenhamia ja Watfordia ennen kuin siirtyi viime vuoden tammikuussa Espanjaan. Hän on kohdannut Liverpoolin urallaan kahdeksassa ottelussa, joista hän on hävinnyt kuusi ja voittanut kaksi.
Capouen, 33, mukaan Liverpool on varsinkin kotikentällään erittäin pelottava vastustaja.
– Anfield on helvetti. Se on sanottava niin kuin se on. Se on helvetti, kommentoi Capoue kommentoi AFP:lle.
– Se on pahin stadion, jossa olen ollut Englannissa. Oli kyse sitten tunnelmasta tai heidän pelitavastaan. Se on 90 minuutin ajan helvettiä.
– Heillä on kyky ylittää itsensä ja aiheuttaa vastustajalle koko ajan ongelmia joka puolella kenttää.
– He eivät ikinä lopeta, he syöksyvät jatkuvasti päälle ja haluavat vain tehdä maaleja. Maalin tehtyäänkin he vain jatkavat. He haluavat lyödä vastustajan maihin.
– Heitä ei kiinnosta, mikä tai kuka on heidän edessään. He vain haluavat tappaa kaikki.
LUE MYÖS:
- Loistavalle startille jatkoa: Real Betis taistelee kärkikahinoissa
- José Mourinho sai tarpeekseen – yksi asia hiertää uudessa pestissä
- Lehti: Liverpoolilla kiikarissa jo seuraava Barcelona-pelaaja Ronald Araújon jälkeen
- Mitä Yan Diomandelta puuttuu suurempaa roolia varten, José Mourinho?
- Lamine Yamal: Ansaitsen Ballon d’Orin
- Pierre-Emerick Aubameyang iski jälleen – 17 vuotta vanha temppu toistui
- Vain yksi on pystynyt samaan – Barcelona-lupaukselta historiallinen temppu kuuden maalin ottelussa
- La Ligassa kauden ensimmäiset päävalmentajapotkut
- Julián Álvarez sivuun
- Atléticolle surkeita uutisia – avainpelaaja loukkaantui taas ja jää sivuun derbystä
- Lehti: Liverpoolilla kiikarissa jo seuraava Barcelona-pelaaja Ronald Araújon jälkeen
- Vain yksi on pystynyt samaan – Barcelona-lupaukselta historiallinen temppu kuuden maalin ottelussa
- José Mourinho sai tarpeekseen – yksi asia hiertää uudessa pestissä
- Loistavalle startille jatkoa: Real Betis taistelee kärkikahinoissa
- La Ligassa kauden ensimmäiset päävalmentajapotkut