Andrea Belotti jättää Torinon kuluvan kauden jälkeen.

Torinon seurajohdosta on julkisesti vahvistettu, ettei Belotti allekirjoita seuran kanssa jatkosopimusta. Belottin sopimus Torinon kanssa päättyy kesällä, joten hän vaihtaa maisemaa vapaana agenttina.

Italialaismedian mukaan muun muassa Internazionale, AC Milan ja Atalanta ovat osoittaneet kiinnostuksensa Belottiin.

Muun muassa Sky Sport Italialle työskentelevän Rudy Galettin mukaan myös Sevilla on kiinnostunut Belottista. Sevilla etsii uutta hyökkääjää ensi kaudeksi, sillä on hyvin mahdollista, että Youssef En-Nesyri jättää seuran kesällä.

28-vuotiaan Belottin kausi on ollut hyvin rikkonainen. Lihasvamma on pitänyt hänet sivussa pelikentiltä noin puolen vuoden ajan. Belotti oli viime kesänä voittamassa Italian kanssa Euroopan mestaruutta. Belotti kuuluu Italian A-maajoukkueen vakiopelaajiin.