Hollantilaislegenda jyrähti Atléticon pelitavasta: ”Se on laillista ja hyväksyttyä, mutta..”
Manchester City voitti Atléticon viime viikolla Etihadilla Mestarien liigan puolivälierien avausosassa 1-0.
Atlético lähti otteluun odotetun puolustavasti ja piti isäntien hyökkäyksen odotettua paremmin aisoissa, vaikka päästikin lopulta yhden maalin. UEFA:n tilastojen mukaan Atlético ei laukonut ottelussa kertaakaan maalia kohti.
Hollantilaislegenda Marco van Basten ei pitänyt Atléticon pelisuunnitelmasta viime viikon ottelussa.
– Se, mitä Atlético tekee, on laillista ja hyväksyttyä, mutta olen yllättynyt siitä, että joukkue puolustaa kymmenellä pelaajalla koko ottelun ajan ja yrittää vain estää vastustajaa onnistumasta maalinteossa. FIFA:n kaltaisen kattojärjestön pitäisi miettiä, miten jalkapallosta saataisiin viihdyttävämpää. Tuollainen pelitapa ei ole viihdyttävää, van Basten totesi Ziggo Sportille.
– 300 miljoonaa euroa maksaneet João Félix ja Antoine Griezmann puolustavat koko ottelun. Pelaajana sanoisin valmentajalleni, että kun saamme pallon, on se pelattava mahdollisimman nopeasti minulle, koska olen ylempänä odottamassa ja voin tehdä pallon kanssa jotain, mutta kaikki Atléticon pelaajat puolustivat omassa boksissaan.
Todellisuudessa Atlético maksoi Félixistä ja Griezmannista yhteensä noin 175 miljoonaa euroa ja myi Griezmannin myöhemmin Barcelonaan 135 miljoonalla eurolla, josta hänet lainattiin viime syksynä takaisin madridilaisseuraan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ex-pelaajalta raju avautuminen Viníciuksesta: ”Hän on kamala”
- Ronaldon pitkäaikainen joukkuekaveri paljastaa: ”Messi oli kovempi”
- Marca: Álvaro Arbeloa on menettänyt luottamuksensa Real Madridin avainpelaajaan
- Kohuvideo leviää – Real-faneilta törkyhuutoja ennen Bayern-ottelua
- Atléticon pomo tulistui toimittajalle siirtohuhusta: ”Voitko taata, että olet elossa vuoden lopussa?”
- Barcelonan keskikenttämies veti johtopäätöksen: kuuntelee nyt muiden seurojen tarjouksia
- Álvaro Arbeloa tyytymätön Bayern-ottelun tuomaritoimintaan: ”En voi käsittää”
- Real-tähdet ylistivät Manuel Neueria tappion jälkeen – ”Kohtasimme legendan”
- Tuomarikomitea: Barcelonan ja Atléticon välisessä ottelussa tehtiin selvä tuomarivirhe
- Álvaro Arbeloa kertoi miksi Real Madrid hävisi Bayernille
- AS: Real Madrid -fanit aloittivat karun lähtölaskennan Kylian Mbappélle
- Bayern-legendalta kovaa tekstiä Vinícius Júniorista: ”Hän vain itkee ja valittaa”
- Tuomarikomitea: Barcelonan ja Atléticon välisessä ottelussa tehtiin selvä tuomarivirhe
- Real Madrid ajautui ahtaalle Mestarien liigassa
- Tyhmyydestä rangaistaan? Fifa harkitsee sanktiota Espanjalle
- Álvaro Arbeloa kertoi miksi Real Madrid hävisi Bayernille
- Vinícius avautui nyt Xabi Alonsosta: ”Emme olleet samalla sivulla”
- Väite Kataloniasta: Barcelona haluaa tämän pelaajan ensi kaudeksi
- Real-tähdet ylistivät Manuel Neueria tappion jälkeen – ”Kohtasimme legendan”
- Álvaro Arbeloa tyytymätön Bayern-ottelun tuomaritoimintaan: ”En voi käsittää”