Näin Carlo Ancelotti kommentoi Gareth Balen tilannetta – sopimus päättymässä ja pelituntuma nollassa
Real Madridin päävalmentaja Carlo Ancelotti sanoo, että laitahyökkääjä Gareth Bale on yhä sitoutunut seuraan, vaikka hän on ollut elokuusta asti pelaamatta ja hänellä on enää puoli vuotta sopimusta jäljellä.
Walesilaislaituri on kärsinyt viime vuosien tapaan loukkaantumisista, eikä hän ole esiintynyt tällä kaudella kuin kolmessa ottelussa.
Balen, 32, ja Real Madridin yhteinen aika päättynee ensi kesänä, kun hänen diilinsä umpeutuu. Walesin maajoukkuetähti siirtyi Los Blancosiin vuonna 2013 Tottenhamista reilun sadan miljoonan euron korvauksella.
Madridilla ja Balella on ollut hetkensä, mutta hän on ajautunut hiljalleen kannattajien silmätikuksi jatkuvien loukkaantumisten ja ailahtelevaisuutensa takia.
– Bale on sitoutunut [Real Madridiin]. Hänellä on kuusi kuukautta sopimusta jäljellä ja hän haluaa kunnioittaa sitä, sanoi Ancelotti tiistaina ESPN:n mukaan.
Italialaisvalmentajan mukaan Bale ei ole käytettävissä vielä keskiviikkona Copa del Reyn ottelussa Alcoyanoa vastaan. Tulevan lauantain Valencia-pelistä Ancelotti ei uskaltanut luvata mitään, mutta Bale lähtee ensi viikolla Madridin mukaan Saudi-Arabiaan, jossa pelataan Espanjan Supercup.
– Meidän on annettava Balelle mahdollisuus tuntea olonsa hyväksi. Jos pelaajasta ei tunnu oikealta, jos hänestä ei tunnu hyvältä joukkueharjoituksissa, jos hän on huolissaan jostain ongelmasta, meidän on arvioitava se ja laitettava hänet treenaamaan yksin.
- Real Madridiin yhdistetty superlupaus: ”Unelmani on voittaa Ballon d’Or”
- Rodri kuukaudeksi sivuun pelikentiltä – näin Hansi Flick kommentoi
- Katse tulevaisuuteen: Rafael Nadalista Real Madridin puheenjohtaja?
- Sky: Ranskalaistoppari haluaa siirtyä Barcelonaan
- Näin sai alkunsa uutisankka Vinícius Juniorin pieleen menneestä flirttailusta
- Vinícius Júnior ei harjoitellut joukkueen kanssa – mistä on kyse?
- Franco Mastantuono paljasti suosikkipelaajansa Real Madridissa
- José Mourinho totesi viikonlopun kärkikamppailusta: ”Haluaisin, että molemmat häviävät”
- Romano: Tämän takia superlupaus JJ Gabriel valitsee Real Madridin
- Getafe valahti samoille sijoille KuPSin kanssa – esityksestä löytyi silti paljon hyvää
- Sky: Ranskalaistoppari haluaa siirtyä Barcelonaan
- José Mourinho totesi viikonlopun kärkikamppailusta: ”Haluaisin, että molemmat häviävät”
- Vinícius Júnior ei harjoitellut joukkueen kanssa – mistä on kyse?
- Romano: Tämän takia superlupaus JJ Gabriel valitsee Real Madridin
- Franco Mastantuono paljasti suosikkipelaajansa Real Madridissa
- Näin sai alkunsa uutisankka Vinícius Juniorin pieleen menneestä flirttailusta
- Yksi urheiluhistorian suurimmista legendoista sanoi kyllä Real Madridille
- Serie A:n kuumin maalintekijä kiinnostaa Barcelonaa – pelaajan hinta räjähti
- Virallista: Barcelona kiinnitti supertähtensä pitkällä jatkosopimuksella
- Vinícius Júniorin huono vire jatkuu – nyt kommentoi Federico Valverde