PSG-tähti paljasti: Oli siirtyä Barcelonaan Leo Messin vuoksi – ”Hänen kanssa pelaaminen oli unelmani”
Leo Messi siirtyi elokuussa vapaana agenttina PSG:hen riveihin, kun Barcelonalla ei ollut talousvaikeuksiensa vuoksi mahdollisuutta rekisteröidä Messin uutta sopimusta.
Messi pääsi siten pelaamaan maajoukkueen lisäksi myös seurajoukkueessa Ángel Di Marían kanssa. Kaksikko on pelannut Argentiinan A-maajoukkueessa vuosikausien ajan ja taistelivat el Clásicoissa vuosina 2010-14, kun Di María edusti Real Madridia.
Di María paljasti olleensa muutama vuosi sitten lähellä siirtoa Barcelonaan. Barcelona oli Di Marían kintereillä, mutta ei päässyt PSG:n kanssa sopuun siirtosummasta. Di María olisi halunnut pelata Messin kanssa Barcelonassa, mutta sai maanmiehensä Pariisiin muutamaa vuotta myöhemmin.
– Jos vain näkisitte, mitä hän tekee harjoituksissa. Olin aikoinaan hyvin lähellä siirtyä Barcelonaan pelaamaan Messin kanssa. Olisin siirtynyt Barcelonaan ainoastaan sen vuoksi. Olin todella onnellinen, kun kuulin Messin PSG-siirrosta. Messin kanssa pelaaminen seurajoukkueessa oli unelmani. Hän on uniikki pelaaja, Di María kehui TNT Sportsille.
Messi voitti aiemmin tällä viikolla uransa seitsemännen Ballon d’Orin. Di Marían mielestä palkinto meni oikeaan osoitteeseen.
– Messi on aivan hullu. On uskomatonta, että yhdellä pelaajalla on seitsemän Ballon d’Oria. Jos palkinto jaettaisiin vuosittain oikeasti maailman parhaalle pelaajalle, olisi Messin pitänyt saada se jokaisena vuonna.
Lähde: MARCA
LUE MYÖS:
- Nyt tipahti aivan hurja tulos Mestarien liigasta – Barcelonalle murskavoitto
- Kylian Mbappe asetti joukkueen henkilökohtaisten meriittien edelle: ”Haluamme olla yhtenäinen joukkue”
- UEFA teki virheen, myöntää Federico Valverde – ”En voi uskoa”
- Jose Mourinho latasi suoraan Alexander-Arnoldista: ”Hän ei ole keskikenttäpelaaja”
- Espanjassa kuohuu – Lamine Yamal ei arastellut kertoa mielipidettään Ousmane Dembélén päätöksestä
- Thibaut Courtois paljasti: Jää sivuun Belgian maajoukkueen syksyn peleistä
- Rodri haukkui vastustajan tasoa – joutui sittemmin pahoittelemaan kommenttejaan
- Seurapomo: Huippuhyökkääjä ei halunnut siirtyä Barcelonaan – ”Kieltäytyi neuvottelemasta”
- Vinícius sai vihellyskonsertin Bernabéulla – Mourinho: ”En kritisoi kannattajia”
- Toimittaja: Anthony Martial saattaa palata La Ligaan
- Barcelonan tähtiä ulkona Ballon d’Or -ehdokaslistalta – Espanjan ylivoimaa muissa kategorioissa
- Jättikauppa vireillä: Lionel Messi on ostamassa seuran La Liga Segundasta
- Real Madrid nappasi voiton Mestarien liigassa – Internazionale sössi pahemman kerran
- Barcelona-legenda on tehnyt suuren elämänmuutoksen
- Toimittaja: Anthony Martial saattaa palata La Ligaan
- Vinícius sai vihellyskonsertin Bernabéulla – Mourinho: ”En kritisoi kannattajia”
- Real Betis avasi Mestarien liigassa voitolla – ratkaisumaalissa kiinni jälleen sama mies
- Rodri haukkui vastustajan tasoa – joutui sittemmin pahoittelemaan kommenttejaan
- Maalijuhlat Saksassa – Borussia Dortmund kaatoi Villarrealin
- Seurapomo: Huippuhyökkääjä ei halunnut siirtyä Barcelonaan – ”Kieltäytyi neuvottelemasta”