Tammikuun siirtoikkunan aukeamiseen on aikaa enää reilu kuukausi. Viime päivinä mediaan on levinnyt tietoja, että Barcelonan talven ykköskohde siirtomarkkinoilla olisi Manchester Cityn ja Espanjan maajoukkueen laitahyökkääjä Ferran Torres.

Marcan tietojen mukaan Barcelonalla on kuitenkin vaikeuksia viedä siirto maaliin – taloudellisista syistä. Marca kertoo Manchester Cityn haluavan Torresista 70 miljoonan euron korvauksen, kun Barcelona on toistaiseksi ollut valmis tarjoamaan vain 50 miljoonaa. Sportin tietojen mukaan Cityn hintapyyntö on peräti 80 miljoonaa euroa, mutta lehti kertoo, ettei Barcelonalla ole vielä aikomusta luopua leikistä.

21-vuotias Ferran Torres on tiettävästi itse halukas Barcelonaan siirtymään, joten Citynkin intresseissä lienee pyrkiä sopuratkaisu löytämään. Torres on myös kertonut mielihaluistaan Pep Guardiolalle, joka on valmis päästämään Torresin lähtemään, jos vain seurat löytävät yhteisymmärryksen. Niinpä neuvotteluja pyritään edelleen jatkamaan.

Barcelonan totisista aikeista selvä merkki on se, että seuran jalkapallojohtaja Mateu Alemany ja toimitusjohtaja Ferran Reverter matkustivat perjantaina yhdessä Manchesteriin Manchester Cityn edustajia tapaamaan. Torres on seuran ykköskohde ja Barca tekee kaikkensa saadakseen siirron maaliin.

Barcelonassa pelätään, että siirron toteutumista jouduttaisiin odottamaan ensi kesään. Seuran tahto on kuitenkin pyrkiä värväämään Torres Kataloniaan jo tammikuussa. Mainittu 20-30 miljoonan euron näkemysero siirtokorvauksissa on kuitenkin kova pähkinä purtavaksi, varsinkin kun jo 50 miljoonan euron kasaan haaliminen vaatii Barcelonalta määrätietoisia toimia ja tiukkaa harkintaa.

Yksi vaihtoehto on Sportin mukaan viime vuosina yleistynyt siirtomalli, jossa Barcelona lainaisi Torresin tammikuussa kesällä voimaan astuvan siirtovelvoitteen kanssa. Näin ollen City saisi rahansa vasta ennen ensi kautta, jolloin Barcelonan taloustilanne on toivon mukaan vähän suotuisampi. Toinen mahdollisuus olisi, että City suostuisi hyväksymään sen, että merkittävä osa siirtokorvauksesta olisi menestyspykäliin sidottuja bonusmaksuja, mutta tämä voi olla liian toiveikas vaihtoehto Barcelonan kannalta.

Mahdollista lienee sekin, että kauppaan lisättäisiin miljoonasummien lisäksi osamaksuna vaihdossa Manchester Cityyn matkaava Barcelonan pelaaja. Tämä ei kuitenkaan ole tässä vaiheessa Barcelonan toiveratkaisu. Pep Guardiolan uskotaan pitävän Barcelonan 19-vuotiaasta keskikentän lupauksesta Nico Gonzálezista, mutta tällä hetkellä Barcelona ei aktiivisesti tarjoa pelaajiaan osaksi kauppaa.