Eden Hazard jälleen sivussa pelikentiltä – Ancelotti: ”Olisin pettynyt, jos hän olisi tyytyväinen tilanteeseensa..”

Eden Hazard ei pelaa Real Madridin ja Granadan sunnuntaisessa kohtaamisessa.
Real Madridin päävalmentaja Carlo Ancelotti vahvisti lauantaina Hazardin kärsivän vatsataudista, eikä voi siten pelata sunnuntaina.
Hazard on jäänyt tällä kaudella olemattomalle vastuulle Real Madridissa ja on kärsinyt jälleen loukkaantumisista. Hazard on päässyt neljä kertaa avauskokoonpanoon La Ligassa.
– Hän on sivussa vatsataudin vuoksi. Kyseessä ei ole koronavirustartunta. Olisin pettynyt, jos Hazard olisi tyytyväinen tilanteeseensa, eikä hän ole. Hazardin tilanne on samanlainen kuin muidenkin pelaajien, jotka eivät pelaa juurikaan, Ancelotti totesi lehdistölle.
Edellisen kerran elokuun lopussa Real Madridin paidassa pelannut Gareth Bale sai lihasvamman maajoukkuetauolla ja on sivussa seuraavat 2-3 viikkoa. Ancelottin mukaan Bale oli saanut jo peliluvan.
– Balen tilanne oli selvä. Hän oli saanut peliluvan. Walesin A-maajoukkue ajatteli hänen kykenevän pelaamaan, mutta voi olla, että maajoukkueen lääkärit halusivat hänet liian nopeasti kentälle. Haluamme Balen kuntoutuvan pikaisesti, koska hän on tärkeä pelaaja meille, Ancelotti vakuutti.
Granada isännöi Real Madridia sunnuntaina klo 17.15 alkaen.
Lähde: MARCA
Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!
- Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
- Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
- Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.
Luetuimmat
- Robert Lewandowskin agentilta suorat sanat Bayern Münchenille: ”Hänelle se on jo menneisyyttä”
- Kylian Mbappén päätös mutkisti Real Madridin kuviot – miltä voisi näyttää suunnitelma B?
- Cope: Barcelona-pelaaja siirtymässä vapaana agenttina PSG:hen
- Xavi vaatii suuria muutoksia Barcelonaan – muuten menestystä on turha odottaa: ”Emme voi piilotella totuutta”
- Toimittaja paljasti: Näillä sanoilla Kylian Mbappé kertoi päätöksestään Real Madrid -pomo Florentino Pérezille
- La Ligan putoamiskamppailusta tuli odotetun dramaattinen – konkarihyökkääjän missattu rankkari sinetöi putoamisen
- Mestarien liigan ilopilleri Villarreal selviytyi sentään eurokentille – Barcelona kesälomille tappio niskassaan
- Sport: Chelsean laitapuolustaja pääsi yhteisymmärrykseen sopimuksesta Barcelonan kanssa
- Belgian A-maajoukkuepelaaja saatavilla ilman siirtosummaa – jättää La Liga -seuran vapaana agenttina
- La Liga tekee PSG:stä valituksen UEFA:lle – syynä Kylian Mbappén jatkosopimus