”Sen säännön laatija ei ole pelannut jalkapalloa” – Espanjan leirissä petyttiin Ranskan voittomaaliin

Espanja sai tyytyä Nations Leaguen kakkostilaan, kun Ranska kukisti sen sunnuntaina Milanossa pelatussa kilpailun loppuottelussa 2-1 (lue raportti). Kylian Mbappén tekemä voittomaali herätti polemiikkia, sillä Ranskan hyökkääjä vaikutti olleen toista metriä paitsiossa. Maali jäi kuitenkin VAR-tarkistuksen jälkeenkin voimaan, sillä erotuomari Anthony Taylor ja videotuomarit havaitsivat pallon menneen Mbappélle Eric Garcían jalasta.
Tämä purkaa sääntökirjan mukaan paitsion, mutta Espanjan pelaajia tilanne jäi kismittämään. Finaalin tulosta ei mikään enää muuta, mutta kenties sääntöä joskus tulevaisuudessa tarkennetaan.
– Me kaikki, jotka olemme pelanneet jalkapalloa, tiedämme, että se oli paitsio. Säännön laatija ei ole pelannut jalkapalloa. Tuomari sanoi, että Eric yritti pelata palloa. Tuo sääntö pitäisi muuttaa. Onnittelut Ranskalle kuitenkin, Espanjan maalin tehnyt Mikel Oyarzabal totesi TV-haastattelussa.
García itsekin oli tilanteesta pahoillaan.
– Pallo pelattiin selkäpuolelleni, heittäydyin maahan ja osuin siihen kantapäälläni. Se oli paitsio. Tuomari selitti minulle, että yritin katkaista syöttöä, joten siksi paitsiota ei tuomittu. Hän selitti, että paitsiosäännön mukaan en voi koskea palloon, Garcia vastasi.
– Toivottavasti jonain päivänä se sääntö voitaisiin muuttaa, mutta juuri nyt se sattuu totta puhuen paljon.
Vähintään yhtä käärmeissään oli myös vahvan ottelun pelannut Espanjan kapteeni Sergio Busquets.
– Kentältä katsottuna toinen maali näytti paitsiolta. Nostimme linjan hyvin ja jätimme Mbappén paitsioasemaan, mutta tuomari sanoi Ericin halunneen pelata palloa. Siinä ei ole järkeä, koska se ei ole sama, mitä meille selitettiin. Ericillä ei ollut missään vaiheessa tarkoitusta pelata palloa, Final Four -turnauksen parhaaksi pelaajaksi valittu Busquets arveli.
[readmore from=Espanja]
– Pelasimme hyvin omaa peliämme, mutta Ranska teki kahdesta paikasta kaksi maalia. He käänsivät pelin juuri silloin, kun pelasimme parhaiten.
Puolustaja César Azpilicueta ihmetteli, miksei Taylor tarkistanut tilannetta itse VAR-monitorilta.
– En ymmärrä, miksei paitsiota vihelletty. Kehotan tuomareita aina tekemään omat ratkaisunsa ja tarkistamaan tilanteen monitorilta. Hän sanoi, että Eric yritti pelata palloa, mutta minun on vaikeaa ymmärtää, ettei hän arvioinut tilannetta itse.
Lähteet: Cope, Mundo Deportivo ja Sport
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Real Madridin valitus hylätty – Dean Huijsenin pelikielto pysyy voimassa
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan Mestarien liigan avauspelistä
- Lisätietoja Trent Alexander-Arnoldin loukkaantumisesta – viikkoja sivussa pelikentiltä
- Roberto De Zerbi Real Madridin saamasta rangaistuspotkusta: ”Häpeällinen päätös”
- Barcelona pelaa jälleen kotiottelunsa 6000 katsojan edessä
- Real Madridin taival Mestarien liigassa alkoi dramaattisella tavalla
- Athletic Bilbao aloitti Mestarien liigan – Arsenal oli kova pala
- Valmentaja ärähti Thomas Parteysta: ”Hän voi olla täysin viaton”
- Polvivammoista kärsinyt Samuel Umtiti, 31, lopetti pelaajauransa
- MD: Toppari haluaa solmia jatkosopimuksen Barcelonan kanssa
- Real Madridin taival Mestarien liigassa alkoi dramaattisella tavalla
- Roberto De Zerbi Real Madridin saamasta rangaistuspotkusta: ”Häpeällinen päätös”
- Barcelona pelaa jälleen kotiottelunsa 6000 katsojan edessä
- Julián Álvarezin agentti otti kantaa siirtohuhuihin
- Lisätietoja Trent Alexander-Arnoldin loukkaantumisesta – viikkoja sivussa pelikentiltä
- MD: Toppari haluaa solmia jatkosopimuksen Barcelonan kanssa
- Valmentaja ärähti Thomas Parteysta: ”Hän voi olla täysin viaton”
- Polvivammoista kärsinyt Samuel Umtiti, 31, lopetti pelaajauransa
- Koko kesän siirtohuhujen kohteena ollut Barcelona-pelaaja iski kaksi maalia: ”Uutiset ovat osa jalkapalloa, mutta…”
- Sport: Lamine Yamal jäämässä sivuun Mestarien liigan ottelusta