Real Madridin presidentti Florentino Pérez sätti entistä päävalmentajaansa ammattitaidottomaksi – sitten tämä meni ja valloitti maailman

Florentino Pérezin avautumisille ei ole loppua näkyvissä. Espanjalainen liikemies toimi ensimmäisen kerran Real Madridin puheenjohtajana vuosina 2000–06. Toisen kerran hänet valittiin tehtävään kesäkuussa 2009, ja virassaan hän on toiminut siitä asti.
Pérezillä tiedetään olevan (liiankin) läheiset yhteydet madridilaiseen mediaan. El Confidencial -lehti ei tästä nähtävästi ole moksiskaan.
Tällä viikolla julkisuuteen ripotelluilla ääninauhoilla kunniansa ovat toistaiseksi saaneet kuulla Iker Casillas, Raúl, Fernando Hierro, José Mourinho ja Cristiano Ronaldo. Pérez ei ollut tarkoittanut, että hänen mielipiteensä vuotaisivat lehdistöstä laajalle yleisölle.
Viimeisimmän verbaalisen hyökkäyksen kohteeksi on joutunut valmentaja Vicente del Bosque. Nauhoite on vuodelta 2006, eli kolme vuotta sen jälkeen, kun del Bosque jätti madridilaisseuran.
Del Bosque luotsasi Realia vuodet 1999–2003 ja toi seuraan muun muassa kaksi Mestarien liigan voittoa. Sitä ennen hän oli toiminut kahteen otteeseen edustusjoukkueen lyhytaikaisena vastuuvalmentaja.
Pérezin bisnesosaaminen on maailmanluokkaa, mutta hän ei ole koskaan saanut erityistä kiitosta jalkapallotietämyksestään.
[readmore from=Perez-Florentino]
– Del Bosque ei tiedä, miten valmennetaan, eikä hän tiedä mitään taktiikoista. Hän on pölkkypää! Kukaan ei tarjoa hänelle töitä, koska he tietävät, ettei hän ole valmentaja. Hän on suurin huijari, jonka olen koskaan nähnyt, Pérez uskoutui nauhurin käydessä.
– [Luís] Figo tuli ja ystävystyi Raúlin kanssa ja nuo kaksi, yhdessä Hierron kanssa, valmensivat joukkuetta. Vicente-raiska, ei hän tehnyt mitään.
Del Bosque valmensi Beşiktaşia puoli vuotta syyskaudella 2004–05 ennen kuin hän tarttui Espanjan maajoukkueen peräsimeen heinäkuussa 2008. La Roja dominoi hänen alaisuudessaan ja symboloi tiki-taka-pelityyliä tuhoisimmillaan. Maailmanmestaruus tuli kaksi vuotta myöhemmin, Euroopan-mestaruus kesällä 2012. Vielä vuonna 2013 Espanja ylsi maanosaliittojen cupin loppuotteluun Brasiliassa.
Ei huonosti osaamattomalta pölkkypäältä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Barcelona murskasi Valencian – Raphinha suivaantui penkityksestä
- Real Madrid lähettää FIFA:lle raportin Espanjan tuomaritoiminnasta
- Atlético Madridille vihdoin voitto – kärjessä yllätys
- Real Madridin pelissä draamaa – suora punainen
- Lamine Yamal sivuun – Hansi Flickiltä kritiikkiä Espanjan maajoukkueelle
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan harjoituksista – pelikunto Valenciaa vastaan kysymysmerkki
- Gavi kärsii edelleen polvikivuista – leikkausta ei ole poissuljettu
- Atléticolle lisää lunta tupaan – avainpelaaja kuukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Virallista: Athletic sai sittenkin huippusiirron maaliin – maajoukkuetoppari palaa La Ligaan
- Mestarien liigan finaali pelataan Madridissa kesäkuussa 2027
- Barcelona murskasi Valencian – Raphinha suivaantui penkityksestä
- Real Madrid lähettää FIFA:lle raportin Espanjan tuomaritoiminnasta
- Real Madridin pelissä draamaa – suora punainen
- Atlético Madridille vihdoin voitto – kärjessä yllätys
- Lamine Yamal sivuun – Hansi Flickiltä kritiikkiä Espanjan maajoukkueelle
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan harjoituksista – pelikunto Valenciaa vastaan kysymysmerkki
- Barcelona-puolustajan sopimus päättyy ensi kesänä – haluaa tehdä jatkosopimuksen
- Virallista: Athletic sai sittenkin huippusiirron maaliin – maajoukkuetoppari palaa La Ligaan
- Atléticolle lisää lunta tupaan – avainpelaaja kuukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Päätös tehty – Barcelona pelaa kotiottelunsa vain 6000 katsojaa vetävällä stadionilla