Sevilla-pomolta rajua kritiikkiä Euroopan Superliigalle: ”Kaikkea voi parantaa, mutta..”
Euroopan Superliiga pysyi hengissä noin kahden vuorokauden ajan.
Real Madrid, Barcelona, Atlético, Juventus, Internazionale, AC Milan, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Arsenal ja Tottenham ilmoittivat huhtikuussa järjestävänsä keskenään Superliigan.
Muutamaa päivää myöhemmin englantilaisseurat poistuivat Superliigasta kannattajien rajun kritiikin ja mielenosoituksien vuoksi. Sen jälkeen Atlético, Inter ja AC Milan päätyivät samaan ratkaisuun.
Real Madrid, Barcelona ja Juventus ovat ainoat Superliigassa edelleen mukana olevat seurat, eikä heillä ole aikeena poistua perustamastaan sarjasta, vaikka UEFA on antamassa seuroille merkittäviä rangaistuksia. On hyvin mahdollista, ettei kolmikkoa nähdä ensi kauden Mestarien liigassa.
Sevillan puheenjohtaja José Castro kritisoi Superliiga-ideaa Marcan haastattelussa.
– Olemme jo sanoneet monta kertaa olevamme jyrkästi suljettua Superliigaa vastaan, johon saisi osallistua vain tietyt seurat. La Liga on todellinen Superliiga, koska se antaa meille mahdollisuuden osallistua eurokilpailuihin, olla Eurooppa-liigan kuningas ja palata Mestarien liigaan. Urheilullisten meriittien on oltava aina tärkeimpiä, Castro muistutti.
– Valtaosa La Liga -seuroista ei ole kiinnostunut Superliigasta. Olemme selvä enemmistö ja meidän on vastustettava yhdessä jotain, joka ei ole kaikille parhaaksi, vaan ainoastaan muutamalle seuralle. Vaikuttaa siltä, että ainostaan muutaman seuran suljetulla sarjalla on väliä. Sillä ei ole mitään tekemistä jalkapallon hengen kanssa.
Castro muistutti, että jalkapallossa menestys on ansaittava itse.
– Jalkapallossa sinun on taisteltava ja saavutettava itse menestyksesi. Eurooppalaiset pääsarjat ovat hyvällä mallilla. Kaikkea voi parantaa, mutta ei tekemällä tällaisia hulluuksia, joista hyötyvät vain muutamat seurat.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Marca: Atlético Madrid neuvottelee brassihankinnasta
- Real Madridin keskikenttäpelaaja vaarassa jäädä MM-kisojen ulkopuolelle
- Chelsea-tähti flirttailee siirrolla Barcelonaan: ”Olisi vaikea kieltäytyä”
- Real Madrid tähtitopparin perässä – sopimusneuvottelut jäissä
- Iso paljastus: Valioliiga-tähti haluaa Barcelonaan!
- Yllätyskäänne? Marcus Rashfordin siirto Barcelonaan voi olla kaatumassa
- Agentti vahvisti: Barcelona tarkkailee Bundesliiga-hyökkääjää
- Eden Hazard selvisi 225 kilometrin pyöräilystä ja korkkasi oluen: ”Minun on pudotettava hieman painoa”
- Avainpelaaja loukkaantui – Barcelona suuttui FIFA:lle
- Atléticon avainpelaaja paljasti: Haluan lopettaa urani tässä seurassa
- Chelsea-tähti flirttailee siirrolla Barcelonaan: ”Olisi vaikea kieltäytyä”
- Real Madridin keskikenttäpelaaja vaarassa jäädä MM-kisojen ulkopuolelle
- Yllätyskäänne? Marcus Rashfordin siirto Barcelonaan voi olla kaatumassa
- Marca: Atlético Madrid neuvottelee brassihankinnasta
- Iso paljastus: Valioliiga-tähti haluaa Barcelonaan!
- Real Madrid tähtitopparin perässä – sopimusneuvottelut jäissä
- Avainpelaaja loukkaantui – Barcelona suuttui FIFA:lle
- Agentti vahvisti: Barcelona tarkkailee Bundesliiga-hyökkääjää
- Huuhkajien puolustaja harjoittelukulttuurista Espanjanssa: ”Pitää olla satapinnaisessa kunnossa”
- AS: Real Madrid havittelee Englannin maajoukkuemiestä – hintalappu on tähtitieteellinen