AS: Joachim Löw ja todellinen seuraikoni Real Madridin B-vaihtoehdot, jos Zinédine Zidane lähtee

Pelaajalegenda Zinédine Zidane osoittautui Real Madridilta melkoiseksi nappivalinnaksi, kun hänet valittiin joukkueen valmentajaksi tammikuussa 2016. Zidanen ensimmäiset kaksi ja puoli kautta seurassa veivät joukkueen kolmeen perättäiseen Mestarien liigan voittoon, sekä kerran myös La Ligan mestariksi.
Zidane jätti paikkansa omasta aloitteestaan kesällä 2018. Hän kuitenkin palasi samaan tehtävään maaliskuussa 2019. Toinenkin pesti on sujunut hyvin, mutta ilman samaa satumaista loistoa kuin ensimmäinen. Kaksi edellistä Mestarien liiga -kautta ovat päättyneet pettymyksiin, ja vaikka tänä keväänä pelit yhä jatkuvatkin, ei Real Madrid lukeudu suurimpiin voittajasuosikeihin. Viime vuonna Los Blancos voitti La Ligan, mutta tällä hetkellä se on sarjassa vasta kolmantena Atlético Madridin ja Barcelonan takana.
Real Madridin toive on, että Zidane jatkaisi joukkueen valmentajana ensi kaudellakin, sillä hänen sopimuksensa ulottuu kesään 2022. Täysin varmana asiaa ei kuitenkaan pidetä, sillä Zidane saattaa mediassa esiintyneiden spekulaatioiden mukaan lähteä omasta aloitteestaankin, mikäli menestystä ei tänä keväänä tule La Ligassa eikä Mestarien liigassa.
AS:n mukaan Real Madrid on jo kartoittanut vaihtoehtoja Zidanen mahdollisen lähdön varalta. Alkuperäinen suosikki hänen seuraajakseen oli argentiinalainen Mauricio Pochettino, mutta hän on jo pois laskuista valittuaan vuodenvaihteessa Paris Saint-Germainin.
Niinpä päivitetyssä B-suunnitelmassa on nyt kaksi nimeä. Yksi heistä on Saksan A-maajoukkuetta lähes 15 vuoden ajan valmentanut Joachim Löw, joka on AS:n mukaan Real Madridin puheenjohtaja Florentino Pérezin pitkäaikainen suosikki. Löw on jo ilmoittanut lähtevänsä Saksan maajoukkueesta kesän EM-kisojen jälkeen, ja mediatietojen mukaan hän opiskelee jo espanjaa.
Löw antoi selvän vihjeen Real Madridin suuntaan jo vuonna 2018 saksalaiselle ZDF:lle antamassaan haastattelussa.
– On selvää, että päätepisteeni maajoukkueessa lähestyy, joten joskus koittaa hetki, jolloin minun on mietittävä, mitä teen sen jälkeen. Omasta puolestani olen edelleen kiinnostunut valmentamaan seurajoukkuetta, Löw sanoi tuolloin.
– Luulen, että se tapahtuisi ulkomailla, ei Saksassa. Real Madrid on kiinnostava seura kelle tahansa valmentajalle.
Zidane oli juuri tuolloin lähtenyt Madridista ensimmäisen kerran, joten Löwin nimi pyöri vahvasti huhuissa yhdessä muun muassa José Mourinhon, Maxi Allegrin, Pochettinon ja Julian Nagelsmannin kanssa. Silloin hän joutui julkisesti kiistämään kytkökset Madridiin ja sitoutumaan valmentamaan Saksaa vuoden 2018 MM-kisoissa. Nyt tilanne on kuitenkin toinen.
[readmore from=Real-Madrid]
Löwillä on kuitenkin haastaja, joka lienee etenkin Real Madridin fanien mieleen. AS nimittäin kertoo, että Real Madrid saattaisi olla valmis nostamaan valmentajaksi myös takavuosien maalitykki Raúlin. 43-vuotias Raúl on valmentanut viimeiset kaksi kautta kakkosjoukkue Castillaa ja tuntee seuran kuin omat taskunsa.
Viime kaudella Raúl johdatti Real Madridin alle 19-vuotiaiden joukkueen UEFA Youth Leaguen voittoon. Hän olisi Péreziltä tavallaan hyvin ”zidanemainen” veto.
– Raúl on taktisesti erittäin rohkea, rohkeampi kuin Zinedine Castillassa ollessaan, akatemian piiristä kommentoitiin AS:lle.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Barcelona ja Internazionale järjestivät kuuden maalin trillerin Mestarien liigan välierässä
- César Azpilicueta jättämässä Atléticon – herättää kiinnostusta La Ligassa
- İlkay Gündoğan kertoi suoran mielipiteensä Antonio Rüdigerin ylilyönnistä: ”Teki suuren virheen”
- AS: Rodrygo saattaa jättää Real Madridin kesällä
- Barcelona tarjosi jatkosopimusta – tähtipelaaja pettyi ehtoihin
- Äkkikäännös Carlo Ancelottin tilanteessa – Real Madrid ei päästäkään lähtemään?
- Real Madrid selviää vähällä: kurittoman kolmikon pelikiellot jäivät vaikutuksettomiksi
- Lisää synkkiä uutisia Real Madridille: kaksi luottopuolustajaa sivuun pitkäksi aikaa
- Relevo: Xabi Alonson Real Madrid -siirrossa on odotettavissa ratkaisuja lähiaikoina
- Lamine Yamal antoi diplomaattisen mielipiteensä Lionel Messi -vertauksista
- Äkkikäännös Carlo Ancelottin tilanteessa – Real Madrid ei päästäkään lähtemään?
- Barcelona tarjosi jatkosopimusta – tähtipelaaja pettyi ehtoihin
- Real Madridin Antonio Rüdigerin kausi ohi
- Lamine Yamal antoi diplomaattisen mielipiteensä Lionel Messi -vertauksista
- Real Madrid selviää vähällä: kurittoman kolmikon pelikiellot jäivät vaikutuksettomiksi
- AS: Rodrygo saattaa jättää Real Madridin kesällä
- Lisää synkkiä uutisia Real Madridille: kaksi luottopuolustajaa sivuun pitkäksi aikaa
- Relevo: Real Madridin avainpelaajalle poikkeuksellinen jatkosopimus
- İlkay Gündoğan kertoi suoran mielipiteensä Antonio Rüdigerin ylilyönnistä: ”Teki suuren virheen”
- Relevo: Xabi Alonson Real Madrid -siirrossa on odotettavissa ratkaisuja lähiaikoina