”Madridin ja Barcelonan voittaminen kolmen päivän sisällä on mieletöntä” – Vaatimaton valmentaja Marcelino antoi kaiken kunnian Supercopan mestaruudesta pelaajille
Kuva: Getty Images
Athletic Bilbao pääsi kotimatkalle Sevillasta onnellisin mielin. Se saavutti ensimmäisen tittelinsä sitten vuoden 2015 Supercopan, kun Barcelona kukistui tämänkertaisen Supercupin loppuottelussa jatkoajan jälkeen maalein 3-2.
Voittomaali oli upea Iñaki Williamsin taidonnäyte. 26-vuotias seuran oma kasvatti, koko uransa Athleticissa pelannut Williams ampui upeasti aivan rangaistusalueen reunalta takaylänurkkaan. Hyökkääjän mielestä baskiseura ansaitsi helposti voittonsa.
– Teimme sen, mitä tulimme tänne tekemään. Uskoimme itseemme ja tunsimme kykymme. Lähdimme voittamaan ottelua, ja ansaitsimme Supercopan voittomme, Williams totesi pelin jälkeen AS:n mukaan.
– Olimme harjoitelleet kaunista pelitapaa, jossa koemme olomme hyvin mukavaksi. Valmentajan ehdotukset tepsivät ja olemme osoittaneet pystyvämme moneen.
– Olimme monilla hetkillä Barcelonaa parempia. Meidän täytyi näyttää kyntemme ja osoittaa, kuinka intohimoinen Athletic on. Tiesimme, että yhdessä ottelussa voi tapahtua mitä tahansa.
Athleticin urheilujohtaja Rafa Alkorta muistutti pelin jälkeen siitä, että Athletic kaatoi lyhyen ajan sisällä kaksi espanjalaisen jalkapalloilun jättiläistä.
– Kuukauden sisällä on tapahtunut paljon. Joukkue teki jotain tärkeää, joka näyttää, keitä oikein olemme. On mieletöntä voittaa Madrid ja Barca vain kolmen päivän sisällä, Alkorta hehkutti.
[readmore from=Athletic-Bilbao]
Alkorta arvosti puheissaan vuoden alkajaisiksi kenkää saaneen valmentaja Gaizka Garitanon pohjatyötä ja pohti sitä, mistä valmentajanvaihdoksissa on kyse.
– Tiedämme, millaista on jalkapallo. Muutoksia on joka päivä. Aina, kun valmentajaa vaihdetaan, seuraa jotain erilaista. Pelaajat saavat vähän lisää kipinää. Vähemmän pelanneiden toiveet kasvavat ja joukkue tavallaan nuortuu, Alkorta muotoili.
– Valmennusjohto on erittäin ylpeä näistä jalkapalloilijoista. On uskomatonta, että he tekivät meistä mestareita näin lyhyessä ajassa, hehkutti TV-kameroiden eteen tuotu uusi valmentaja Marcelino puolestaan.
– Koska aikaa oli näin vähän, minä en ole päävastuullinen tästä menestyksestä. Kunnia kuuluu pelaajille.
– Pelaajat osoittivat ensimmäisestä päivästä lähtien yhteistyöhalunsa tehdä töitä ja valmiutensa vastata vaatimuksiin. He osoittivat työllään näiden kolmen päivän aikana olevansa valmiita kilpailemaan tällä äärimmäisen korkealla tasolla.
#AthleticClub
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Real Madrid vahvisti – huippupelaaja lähtee seurasta
- Cesc Fàbregas saneli: ”Hän pysyy joko meillä tai siirtyy Real Madridiin”
- Tässä on valmentajana aloittavan Andrés Iniestan uusi seura
- Virallista: Álvaro Arbeloa jättää Real Madridin
- Virallista: César Azpilicueta lopettaa pelaajauransa
- Athletic: Trent Alexander-Arnold sai pettyä – ei mahtunut Englannin MM-joukkueeseen
- Marca: Bernardo Silva haluaa siirtyä Atléticoon
- Raphinha avautui menneisyydestään – tarjouksia sateli kaikkialta
- La Liga jää pahasti jälkeen – tienestit aivan eri luokkaa toisen liigan kanssa
- Marca: Florentino Pérez saa haastajan Real Madridin puheenjohtajakisaan
- La Liga jää pahasti jälkeen – tienestit aivan eri luokkaa toisen liigan kanssa
- Raphinha avautui menneisyydestään – tarjouksia sateli kaikkialta
- Virallista: Álvaro Arbeloa jättää Real Madridin
- Marca: Bernardo Silva haluaa siirtyä Atléticoon
- Athletic: Trent Alexander-Arnold sai pettyä – ei mahtunut Englannin MM-joukkueeseen
- Sport: Marcus Rashfordilta painetta Manchester Unitedin suuntaan – suostuu siirtymään vain Barcelonaan
- Xabi Alonsolta kyseltiin Real Madrid -potkuista – näin espanjalainen reagoi
- Cope: José Mourinho haluaa tanskalaispelaajan Real Madridiin – hintalappu 50 miljoonaa euroa
- Marca: Florentino Pérez saa haastajan Real Madridin puheenjohtajakisaan
- Virallista: César Azpilicueta lopettaa pelaajauransa