Saako maailma Baskimaasta kivikovan uuden maajoukkueen? – ”Olemme lähempänä”
Kuva: Getty Images
Marraskuun maaottelutauolla, viime viikon maanantaina pelattiin epävirallinen maaottelu, joka ei ole saanut vielä sellaista huomiota, jonka se ehkä ansaitsisi. Tuolloin FIFA-rankingin sijalla 50 oleva Costa Rica taipui Baskimaan maajoukkueelle maalein 1-2. Baskimaan maaleista vastasivat Athletic Bilbaon tähtipelaajat Iñaki Williams ja lisäajalla pelin ratkaissut toppari Unai Nuñez.
Toistaiseksi Baskimaa saa pelata vain epävirallisia maaotteluita, mutta haave statuksen virallisestamisesta elää – ja on ilmeisesti nytkähtänyt eteenpäinkin. Baskimaan jalkapalloliiton puheenjohtaja Luis Mari Elustondo vihjaisi jo Baskimaan ja Espanjan hallitusten päässeen ”alustavaan sopuun” siitä, että uusi maajoukkue voisi astella pian kansainvälisille näyttämöille. Elustondo kuitenkin korjasi Marcalle nopeasti lausuntoaan, ja sanoi ”ilmaisseensa itseään huonosti”.
Joka tapauksessa Elustondo painotti toivovansa, että Baskimaa voisi päästä mukaan jalkapalloperheeseen keskipitkällä tai pitkällä aikavälillä. Paikallinen jalkapalloliitto päätti jo joulukuussa 2018 pitämässään erityiskokouksessa, että se aikoo anoa UEFA:n ja FIFA:n jäsenyyttä. Asia on pöydällä edelleen.
– Emme ole unohtaneet sitä, Elustondo totesi.
[readmore from=Baskimaa]
Toistaiseksi Espanjan jalkapalloliitto on ollut selkeästi Baskimaan jäsenyyttä vastaan, ja siksi negatiivisen vastauksen pelossa asia ei olekaan edennyt. Baskimaan ja hallitusten äskettäiset keskustelut ovat kuitenkin valaneet Elustondoon optimismia.
– En tiedä, kuinka paljon lähempänä virallista statusta olemme, mutta olemme lähempänä, Elustondo muotoili.
Voi olla, että Baskimaan maajoukkueen statuksen virallistamiseen kestää vielä kauan, mutta ajatusleikkinä voidaan kuvitella joukkueen ponkaisevan nykyhetkessä aivan Euroopan eliitin tuntumaan. Transfermarktin markkina-arvovertailuissa Baskimaan maajoukkue olisi Euroopan 17. arvokkain maajoukkue, Ruotsin ja Sveitsin välissä.
Baskimaan maajoukkuetta valmentaa maineikas ja kokenut käskyttäjä, 70-vuotias Javier Clemente, joka valmensi vuosina 1992-1998 Espanjan A-maajoukkuetta. Costa Rican kohdanneessa joukkueessa Clementen käytössä oli pelaajia kaikista La Ligan viidestä baskiseurasta, ja etenkin Athletic Bilbaosta.
Jos kuvitteellinen Baskimaan maajoukkue Espanjasta irtautuisi, heikentäisi se mahdollisesti samalla myös Espanjan A-maajoukkuetta. Espanjan marraskuun maaotteluissa oli mukana viisi baskipelaajaa: maalivahdit Kepa Arrizabalaga (Chelsea) ja Unai Simón (Athletic Bilbao), toppari Iñigo Martínez (Athletic Bilbao), keskikenttäpelaaja Mikel Merino (Real Sociedad) ja hyökkääjä Mikel Oyarzabal (Real Sociedad).
Lähde: TransfermarktView this post on Instagram
LUE MYÖS:
- Real Madrid tekemässä monivuotisen jatkosopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Entinen Atlético Madrid -pelaaja suuttui väärälle miehelle – uhmakkaat puheet naurattivat
- Barcelona-pomo kertoi mielipiteensä Julián Álvarezin siirtosaagasta
- Ballon d’Orin voittajaehdokkaat julkaistu – Barcelona-pomo ällistyi: ”Maailmanlaajuinen skandaali”
- Ronald Araújo loistaa Liverpoolissa – toivoo pelkkää hyvää Barcelonalle: ”Olen aidosti hyvin onnellinen siitä…”
- Atléticon luottoratsu totesi Julián Alvarezista: ”Antakaa pojan pelata”
- Atlético Madrid ei pysynyt Liverpoolin vauhdissa Mestarien liigassa
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Nyt tipahti aivan hurja tulos Mestarien liigasta – Barcelonalle murskavoitto
- Kylian Mbappe asetti joukkueen henkilökohtaisten meriittien edelle: ”Haluamme olla yhtenäinen joukkue”
- Espanjassa kuohuu – Lamine Yamal ei arastellut kertoa mielipidettään Ousmane Dembélén päätöksestä
- UEFA teki virheen, myöntää Federico Valverde – ”En voi uskoa”
- Jose Mourinho latasi suoraan Alexander-Arnoldista: ”Hän ei ole keskikenttäpelaaja”
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Atlético Madrid ei pysynyt Liverpoolin vauhdissa Mestarien liigassa
- Nyt tipahti aivan hurja tulos Mestarien liigasta – Barcelonalle murskavoitto
- Toimittaja: Anthony Martial saattaa palata La Ligaan
- Barcelonan tähtiä ulkona Ballon d’Or -ehdokaslistalta – Espanjan ylivoimaa muissa kategorioissa
- Rodri haukkui vastustajan tasoa – joutui sittemmin pahoittelemaan kommenttejaan
- Seurapomo: Huippuhyökkääjä ei halunnut siirtyä Barcelonaan – ”Kieltäytyi neuvottelemasta”