Tekikö Antoine Griezmann virheen poistuessaan Atléticosta? – Seuralegenda ottaa kantaa: ”Ymmärrän hänen siirtonsa”
Kuva: Getty Images
Atlético isännöi lauantai-iltana Barcelonaa Metropolitanolla.
Antoine Griezmann palaa toista kertaa Metropolitanolle Barcelona-siirtonsa jälkeen.
Ensimmäisellä kerralla Griezmann sai valtavan vihellyskonsertin niskaansa, mutta tällä kerralla ranskalaishyökkääjä säästyy Atlético-kannattajien vastaanotolta, sillä kamppailu pelataan tyhjille katsomoille.
Griezmann ei ole onnistunut sopeutumaan Barcelonaan puolentoista vuoden aikana. 57 ottelussa on syntynyt vain 17 maalia ja viisi maalisyöttöä.
Griezmannin tilanteesta kaiken tarpeellisen kertoo se, että jos Ansu Fati olisi terveenä, saattaisi Griezmann aloittaa Atlético-ottelun penkiltä – kuten kesäkuisessa joukkueiden edellisessä kohtaamisessa. Silloin Griezmann tuli lisäajalla kentälle.
Atléticon seuralegenda Paulo Futre käväisi Catalunya Radion haastattelussa ja kertoi mielipiteensä Griezmannista.
– Ymmärrän hänen Barcelona-siirtonsa, koska hän yritti voittaa Mestarien liigan Barcelonan kanssa. Uskon hänen siirtyneen, koska uskoi, että Barcelonassa mahdollisuudet menestymiseen ovat paljon suuremmat. Mutta kaikki tiedämme, että Barcelonassa ykkössijalla on Leo Messi, kakkossijalla Messi, kolmossijalla Messi ja niin edespäin, Futre vakuutti.
– Jos Barcelona voittaisi Mestarien liigan, olisi lehtien kansikuvissa aina Messi. Griezmann olisi todellinen Atlético-legenda, jos hän ei olisi poistunut sieltä. Minuakin suurempi ja on muistettava, että olen jo 54-vuotias, enkä silti voi kävellä rauhassa Madridin kaduilla.
– Tiesin jo alunperin, että Griezmannilla olisi tällaisia vaikeuksia. Atléticossa Griezmann oli Jumala, mutta Barcelonassa hän on vain yksi muista.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tämä huolestuttaa Cesc Fàbregasia Yan Diomanden mahdollisessa hankinnassa
- MD: Barcelona odottaa MM-kultasankarin ratkaisua – lähtö ulkomaille?
- Real Madrid lähellä jättihankintaa – nyt tuli uusi käänne
- Näkökulma: Real Madridilla on ongelma, josta kukaan ei puhu
- Real Madrid -pelaaja loukkaantui: edessä pitkä huili
- Fabrizio Romano sen teki: julkisti kohutun Real Madrid -siirron ennen aikojaan
- Ter Stegenin siirrossa taas uusi käänne – maalivahti jäi Barcelonaan
- Romano: Yan Diomanden siirto Real Madridiin nytkähti askeleen eteenpäin
- Siirtopommi kytee? Arsenal on iskenyt silmänsä Vinícius Júnioriin
- Barcelonan rakennushanke vaati kuolonuhrin
- Näkökulma: Real Madridilla on ongelma, josta kukaan ei puhu
- Fabrizio Romano sen teki: julkisti kohutun Real Madrid -siirron ennen aikojaan
- MD: Barcelona odottaa MM-kultasankarin ratkaisua – lähtö ulkomaille?
- Real Madrid lähellä jättihankintaa – nyt tuli uusi käänne
- Real Madrid -pelaaja loukkaantui: edessä pitkä huili
- Ter Stegenin siirrossa taas uusi käänne – maalivahti jäi Barcelonaan
- PSG kiilasi Real Madridin edelle Rodri-neuvotteluissa
- Atletico Madrid jysäytti – PSG:n keskikenttämies siirtyy seuraan
- Siirtopommi kytee? Arsenal on iskenyt silmänsä Vinícius Júnioriin
- Real Madrid latasi 100 miljoonaa pöytään Bundesliiga-tähdestä