Real Madrid putosi Mestarien liigan neljännesäliverävaiheessa Manchester Citylle, mutta kolmen vuoden tauon jälkeen La Liga -mestaruus palasi Bernabéulle. Real Madrid -johto informoi pelaajia koskien kesän siirtoikkunaa.

Marcan mukaan seuran johtoportaaseen kuuluva José Ángel Sánchez kertoi pelaajistolle, ettei seura aio tehdä hankintoja tänä kesänä koronaviruksen taloudellisten vaikutusten takia. Aiemmin seuran puheenjohtaja Florentino Pérez kertoi, ettei seura aio tehdä isoja hankintoja.

Uusi pelaajia saattaa silti liittyä joukkueeseen, mutta kyseessä ovat lainasopimuksilta saapuvat pelaajat. Esimerkiksi Real Sociedadissa viime kauden loistanut Martin Ødegaard on näillä näkymin palaamassa Madridiin vuotta suunniteltua aiemmin. Lisäksi Arsenalissa lainalla ollut Dani Ceballos sekä Real Oviedossa lainalla pelannut maalivahti Andriy Lunin saattavat palata edustuksen mukaan.

Sánhcez myös kiitti pelaajiaan erinomaisesta kaudesta ja kertoi seurajohdon olevan varsin tyytyväisiä näkemäänsä, vaikka pelit Mestarien liigassa päättyivät ennen aikojaan.

Vaikka pelaajahankintoja ei olekaan tulossa, Real Madrid pyrkii tiettävästi eroon muutamasta pelaajastaan. Esimerkiksi Gareth Bale sekä James Rodríguez ovat myytävänä, mutta voi hyvin olla, ettei pelaajien palkkoja suostu mikään muu seura maksamaan. Näin ollen Bale ja Rodríguez saattavat jäädä Los Blancosiin sopimuskausiensa loppuun saakka.