Barcelona tiedottaa kotisivuillaan tehneensä merkittävän hankinnan. Seuran kirjoille siirtyy Sao Paulosta 19-vuotias hyökkääjä Gustavo Maia. Barcelona maksaa Brasilian poikamaajoukkuepelaajasta 4,5 miljoonan euron siirtokorvauksen.

Maia liittyy aluksi Barcelonan kakkosjoukkueen Barca B:n vahvuuteen. Seuran suurista suunnitelmista kielii kuitenkin pitkä, vuoteen 2025 ulottuva sopimus sekä sen massiivinen, 300 miljoonan euron ulosostopykälä.

Barcelona oli maksanut jo aiemmin Sao Paulolle miljoonan saadakseen Maiaan etuosto-oikeuden. Nyt, käytettyään tuon option, sen piti siis maksaa vielä 3,5 miljoonaa euroa lisää.

[readmore from=Maia-Gustavo]

Maia aoitti pelaamisen Sao Paulon junioreissa 14-vuotiaana. Kaudella 2018 hän teki seuran juniorijoukkueessa 30 maalia 36 ottelussa. Hän on ollut myös edustusjoukkueen vaihtopenkillä, muttei kuitenkaan debytoinyt aikuisten tasolla.

Barcelonan tiedotteessa Maiaa kuvaillaan erittäin nopeaksi pelaajaksi, joka viihtyy parhaiten hyökkäyksen vasemmalla laidalla, vaikka onkin oikeajalkainen. Hänen kerrotaan olevan hyvä harhauttelija ja laadukas laukoja.