Barcelonan jättänyt seurapomo vahvistaa: Neymaria tavoitellaan yhä – ”Kiinnostus häntä kohtaan on totta”
Kuva: Getty Images
Barcelonan varapresidentin tehtävistä viime viikolla irtisanoutunut Emili Rousaud vahvistaa, että seura yrittää hankkia Neymarin takaisin Paris Saint-Germainista.
Brasilialaishyökkääjä siirtyi kesällä 2017 Barcelonasta PSG:hen 222 miljoonan euron maailmanennätyssummalla, mutta hänen paluusta on huhuttu jo pitkään. Neymar, 28, on myöntänyt, että hän olisi halunnut palata Barcelonaan viime kesänä, mutta tuolloin osapuolet eivät päässeet sopuun siirron ehdoista. Samojen haasteiden lisäksi siirtoa jarruttaa tällä hetkellä myös koronavirus.
[readmore from=Neymar]
– Neymarin paluu on mahdollinen. Monilla seuroilla tulee olemaan taloudellisia vaikeuksia koronaviruksen takia, kommentoi Rousaud L’Equipen haastattelussa.
– Barcelona toivoo, että se saa hankittua Neymarin takaisin. On tärkeää analysoida, sopiiko tämä operaatio seuran taloustilanteeseen, mutta kiinnostus häntä kohtaan on totta, vaikkakin se [siirto] on monimutkainen.
– Tässä on mukana kolme osapuolta: Barcelona, PSG ja pelaaja. He löytävät kyllä ratkaisun, jos kaikki kolme haluavat päästä yhteisymmmärrykseen. Maksusuorituksen pilkkominen osiin on esimerkiksi yksi vaihtoehto. Kaikki riippuu kunkin osapuolen hyvästä tahdosta ja etenkin Neymarin vaatimuksista.
Neymar pelasi Barcelonassa neljän vuoden aikana 186 ottelua, joissa hän teki yhteensä 105 maalia ja syötti 77.
LUE MYÖS:
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MD: Barcelona antaa palkankorotuksen luottopelaajalleen
- Marca: Julián Álvarezin Barcelona-siirto epätodennäköinen – PSG ja Arsenal kintereillä
- Lähde: Real Madridin pelaaja haluaa palata kasvattajaseuraansa
- Girona putosi – Míchel ehdolla huippupestiin
- Cope: Real Madrid haluaa hankkia nämä kolme pelaajaa
- Man Cityn Tijjani Reijnders kiinnostaa Espanjassa
- Barcelona lähellä taas uutta pelaajakauppaa
- Atléticolta suorat sanat Barcelonalle: ”Kyse on 500 miljoonasta eurosta”
- Virallista: Anthony Gordon on Barcelonan mies
- Barcelonan vuoden toinen jättihankinta viimeistä silausta vaille valmis
- Cope: Real Madrid haluaa hankkia nämä kolme pelaajaa
- Barcelona lähellä taas uutta pelaajakauppaa
- Atléticolta suorat sanat Barcelonalle: ”Kyse on 500 miljoonasta eurosta”
- Man Cityn Tijjani Reijnders kiinnostaa Espanjassa
- Girona putosi – Míchel ehdolla huippupestiin
- Atlético latasi suorat sanat Barcelonalle: ”Olemme kyllästyneitä valheisiin”
- Armotonta trollausta – Atlético Madrid teki Barcelonalle tarjoukset kolmesta kohteesta
- Lähde: Real Madridin pelaaja haluaa palata kasvattajaseuraansa
- Florentino Pérezin tavoitteena on hankintojen superkesä – nämä kolme nimeä kiinnostavat eniten
- Laliiga.comin tähdistöjoukkue 2025-26: Barcelonan ylivoimaa