Koronavirus vei kaksi entistä huippuvahtia päiväkausiksi sairaalaan – ”Pysykää positiivisina”

Kuva: Getty Images
Covid-19-virus vei sairaalaan entisen huippumaalivahdin Andrés Palopin. 46-vuotias jo viruksen selättänyt Sevilla-ikoni kertoi sairastumisestaan Instagram-tilillään eilen tiistaina.
– Hei. Tänään on kansainvälinen maalivahtien päivä, mutta en lataa kuvaa etapistani sillä sektorilla. Tänään tein suuren koronavirustorjunnan, ja olen jo kotona, Palop kirjoitti viestissään, jonka kuvassa hän oli yllään sairaalan essu ja kasvoillaan maski.
– Olen viettänyt 12 päivää sairaalassa sairastuttuani Covid-19-virukseen. Valitettavasti sain monien muiden ihmisten tavoin tartunnan. Nyt voin jo sanoa, että oltuani joidenkin päivien ajan pahoinvoiva ja epätietoinen olen nyt saanut negatiivisen testituloksen.
– Haluan kiittää koko sydämestäni 9 de Octubre-sairaalaa (Valenciassa) nopeasta hoidosta ja osoittaa arvostustani lääkäreille, keuhkolääkäreille, sairaanhoitajille, radiologeille, siivoajille ja keittiöhenkilökunnalle. En halua unohtaa ketään, sillä he kaikki olivat erittäin tärkeitä toipumiselleni, Palop lisäsi.
– Kiitos, kiitos ja paljon kiitoksia. En unohda ikinä minulle suomaanne lämpöä ja huolenpitoa. Kiitos perheelleni päivittäisestä tuestanne.
– Nyt eristäydyn 14 päiväksi kotiini ja odotan karanteenin päättymistä, että voin taas halata kaikkia perheenjäseniäni. Iso halaus kaikille, jotka käyvät tätä läpi. Pysykää positiivisina ja vahvoina voittaaksenne taudin. Älkää heikentykö, vaan pysykää henkisesti vahvoina. Pitäkää itsestänne huolta. Terveisin, Andrés Palop.
Valencian kasvatti Palop voitti Espanjan maajoukkueen kanssa EM-kultaa vuonna 2008, vaikkei pelannutkaan koskaan yhtään A-maaottelua. Hän voitti Valencian paidassa La Ligan kaudella 2001-2002 ja UEFA Cupin kaikkiaan kolme kertaa (Valenciassa kerran, Sevillassa kaksi). Kaikkiaan Palop pelasi 16 kauden aikana La Ligassa kaikkiaan 217 ottelua. Toinen koronaviruksesta toipunut entinen huippumaalivahti on turkkilainen Rüştü Reçber. Vuoden 2002 MM-kisojen tähtiveskari pelasi Barcelonassa seitsemän ottelua kaudella 2003-2004, ja toipui koronaviruksesta kymmenen päivän sairaalassaolon jälkeen. – Hoitoprosessi oli erittäin vaikea ja pitkä. Virukseen on olemassa terveysministeriömme käyttämä hoitomuoto. Lääkärit hyödynsivät tätä hoitomuotoa huolella kymmenen päivän ajan, Rüstü Recber kertoi AS:n haastattelussa. – Tietysti läheisteni tuki prosessin aikana oli suurenmoista. Kaikki taistelivat yhdessä tätä taistelua. Lopulta selvisin säikähdyksellä ja olen hyvin onnellinen. Turkkilaistorjuja kiittää myös Barcelonaa saamastaan tuesta. [readmore from=Koronavirus] – He tukivat minua suuresti viruksen aikana ja sen jälkeen. Etenkin Carlos Naval ja Chemi Teres välittivät minulle puheenjohtajan ja seuran toivotukset. Tällaisina hetkinä pieniä yksityiskohtia ei unohda. En unohda, mitä Barca teki puolestani, kun olin kuolemassa koronavirukseen. Sen ansiosta sain elää. – Haluan kaikkien tietävän, että olen aina Barcelonan käytettävissä. Haluan osoittaa suuren kiitollisuuteni kaikille, etenkin herra Bartomeulle (toim. huom. Barcelonan puheenjohtaja Josep María Bartomeu).
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Vinícius Júnioria syytetään seksuaalisesta häirinnästä: ”Hän lähetti minulle koko ajan kuvia peniksestään”
- Barcelonalle kova kolaus – El Clásico vaarassa?
- Skandaali Camp Noulla
- Sun: Barcelona on tehnyt päätöksen Marcus Rashfordista
- Kylian Mbappén roolimalli tuskin yllättää
- SPORT: Barcelona ei aio jatkaa Robert Lewandowskin sopimusta – lähtö edessä ensi kesänä
- Real Madrid -lupaus jumahti penkille: ”Olen varma, että…”
- Uutta tietoa Kylian Mbappen loukkaantumisesta – palaa Madridiin
- Real Madridille lisää huonoja uutisia – myös argentiinalaistähti loukkasi maaotteluissa
- Kylian Mbappe loukkaantui maaottelussa
- Skandaali Camp Noulla
- Sun: Barcelona on tehnyt päätöksen Marcus Rashfordista
- Vinícius Júnioria syytetään seksuaalisesta häirinnästä: ”Hän lähetti minulle koko ajan kuvia peniksestään”
- Barcelonalle kova kolaus – El Clásico vaarassa?
- Real Madrid -lupaus jumahti penkille: ”Olen varma, että…”
- Kylian Mbappén roolimalli tuskin yllättää
- SPORT: Barcelona ei aio jatkaa Robert Lewandowskin sopimusta – lähtö edessä ensi kesänä
- Real Madridille lisää huonoja uutisia – myös argentiinalaistähti loukkasi maaotteluissa
- Uutta tietoa Kylian Mbappen loukkaantumisesta – palaa Madridiin
- Jude Bellingham vaatii somejättejä puuttumaan vihapuheeseen: ”Jokainen tarvitsee tukea”