Espanjan A-maajoukkuepelaajalla selvä mielipide: ”La Liga -kausi pitäisi laittaa kokonaan pakettiin”
Kuva: Getty Images
La Liga on muiden jalkapallosarjojen tapaan toistaiseksi tauolla koronaviruspandemian vuoksi.
Vielä ei ole tiedossa, milloin sarja saadaan uudelleen käyntiin. Espanjan jalkapalloliiton puheenjohtaja Luis Rubiales sen sijaan vakuutti, että sarja pelataan joka tapauksessa loppuun – loppui se sitten milloin tahansa.
AC Milanista tammikuussa Sevillaan puolentoista vuoden mittaiselle lainalle siirtynyt Suso toivoo, että kausi pistetään lopullisesti pakettiin.
Sevilla on parhaillaan sarjassa kolmantena ja se tietäisi sille todennäköisesti paikkaa Mestarien liigassa. Ei ole nimittäin selvää, miten europaikat jaettaisiin, jos kausi jäisi kesken 11 kierrosta ennen loppua.
– Tämä on vaikea tilanne, eikä minusta tunnu hyvältä puhua jalkapallosta tällä hetkellä. Katsomme uutisia siitä, miten ihmisiä kuolee, joten on turha odottaa sitä, milloin La Liga jatkuu. Ehkä La Liga -kausi pitäisi pistää kokonaan pakettiin. Jos joutuisimme jatkamaan kahden kuukauden kuluttua tätä kautta, kestäisi loppukausi pitkään ja menisimme otteluruuhkassa ensi vuoden puolelle, Suso viittasi syksyllä alkavaan ensi kauteen.
– Minun mielestäni paras vaihtoehto on lopettaa unelmointi sarjan jatkumisesta ja pistää sarja lopullisesti pakettiin, Suso kertoi Radio Sevillalle.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Barcelona etsii uutta pelipaikkaa – Camp Nou voi olla poissa käytöstä ison osan kaudesta 2027–28
- Espanjan jättiseurojen pelit vaihtavat tv-kanavaa Suomessa
- MD: Barcelonan Raphinha herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- Athletic: Toni Kroos saattaa palata Real Madridiin – neuvottelut käynnissä
- Diego Simeone otti kantaa Julián Álvarezin pelikuntoon
- Atlético Madridin esitys Mestarien liigan välierissä herätti toivoa ja jätti jossiteltavaa
- Atlético Madridin kauden kohokohdasta uhkaa tulla pannukakku – taas yksi avauskokoonpanon mies sivuun
- Sky: Atlético asetti ison hintalapun Julián Álvarezille
- Real Madridin toppari leikattiin Suomessa
- Real Madrid haluaa tehdä jatkosopimuksen luottopelaajansa kanssa