Suomessakin pelanneen Julien Faubertin Real Madrid -siirtoa ihmetellään yhä – kertoi siirrosta omin sanoin: ”Vastasin heille, että minulla ei ole aikaa tällaiselle roskalle”

Ranskalaispelaaja Julien Faubertin kauden 2008-09 lainasiirtoa Real Madridiin pidetään yhä yhtenä jalkapallomaailman oudoimmista siirroista. West Ham -pelaaja ei ollut esittänyt kyseisen valioliigakauden syyskierroksella mitään erityistä, mutta jostain syystä Real Madrid näki hänessä potentiaalia.
Siirrosta ei tullut menestystä ja sen jälkeen Faubertin ura on ollut laskussa. Hän on tällä hetkellä Ranskan 4. korkeimmalla sarjatasolla, jonne hän on päätynyt muun muassa Turun kautta, sillä hän pelasi FC Interissä vuonna 2017.
Nyt hän muisteli tuota erityistä siirtoa, jota on ihmetellään Madridissa yhä edelleen.
– Olimme joukkueen bussissa matkalla Upton Parkille pelaamaan Fulhamia vastaan, Faubert sanoi The Athleticin haastattelussa.
– Sain puhelun ranskalaiselta henkilöltä Real Madridista ja hän sanoi, ”hei, työskentelen Real Madridille ja meidän täytyy puhua kanssasi”.
– Vastasin hänelle, että minulla on tärkeä peliä, johon minun tulee valmistautua, joten minulla ei ole aikaa tällaiselle roskalle. Laitoin puhelimeni kiinni.
Ottelun jälkeen Faubertille kävikin ilmi, että kyse ei ollut pilasta.
– Pelin jälkeen laitoin puhelimeni takaisin päälle ja näin 30 viestiä ja 50 ääniviestiä. Silloin tajusin, että nyt oli tosi kyseessä.
– Soitin managerilleni ja hän sanoi, että meidän tulee keskustella Real Madridin kanssa, sillä he ovat hotellilla Heatrow’n kentällä.
– Tunteeni olivat ristiriitaiset. Olin onnellinen, sillä olihan kyseessä Real Madrid. Kun tajusin, että kyse ei ollut pilasta, rukoilin, että neuvottelut sujuisivat hyvin.
– He olivat halunneet Antonio Valencian, mutta hän päätyi Manchester Unitediin. Olin kakkosvaihtoehto.
Faubert siirtyi siis lainalle Santiago Bernabéulle. Lopputulos oli sanalla kuvaillen karmea, sillä hän pelasi La Ligassa yhteensä 54 minuuttia. Hänen siirtonsa muistetaan lähinnä siitä, kun espanjalaismediat repivät otsikoita siitä, kuinka Faubert nukahti vaihtopenkille kesken ottelun.
– Olin penkillä ja suljin silmäni noin 30 sekunniksi ja he ajattelivat, että olen ärsyyntynyt, kun en saanut peliaikaa, joten he sanoivat, että ”okei, tämä tyyppi nukkuu”.
– Presidentti sanoi, että minun tulee olla jatkossa varovainen, koska kameroita ja valokuvaajia on joka puolella. Opin todellakin siitä kokemuksesta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Romano: Carlo Ancelotti poistuu Real Madridista – korvaaja selvillä
- Gironan valmentaja Michel joutui sairaalaan
- Marca: Xabi Alonso tekee kolmivuotisen sopimuksen Real Madridin kanssa
- Real Betis Antonyn johdolla eurofinaaliin
- Raphinha kertoi suoran mielipiteensä Xavista: ”Ei luottanut minuun tarpeeksi”
- AS: Clément Lenglet ei jatka Atléticossa – palaa Barcelonaan
- Barcelonan puolustaja kiisti epäurheilijamaisen tempun Mestarien liigan välierässä – ”Minut olisi ajettu ulos”
- Arsène Wenger ei ymmärtänyt pilkkutuomiota: ”Olen todella vahvasti tällaista vastaan”
- Barcelonan UCL-haaveet murenivat – Eric García: ”Kukaan ei luottanut meihin tällä kaudella”
- Mestarien liigan finaalipaikka jäi muutaman minuutin päähän – Ronald Araújo: ”Tämä on suuri takaisku”
- Katso: Kokiko Barcelona oikeusmurhan? ”UEFA:n pitäisi tutkia tämä”
- Marca: Xabi Alonso tekee kolmivuotisen sopimuksen Real Madridin kanssa
- Real Betis Antonyn johdolla eurofinaaliin
- Raphinha kertoi suoran mielipiteensä Xavista: ”Ei luottanut minuun tarpeeksi”
- Barcelonan puolustaja kiisti epäurheilijamaisen tempun Mestarien liigan välierässä – ”Minut olisi ajettu ulos”
- AS: Clément Lenglet ei jatka Atléticossa – palaa Barcelonaan
- Arsène Wenger ei ymmärtänyt pilkkutuomiota: ”Olen todella vahvasti tällaista vastaan”
- Mestarien liigan finaalipaikka jäi muutaman minuutin päähän – Ronald Araújo: ”Tämä on suuri takaisku”
- Gironan valmentaja Michel joutui sairaalaan
- Barcelona putosi Mestarien liigasta – Hansi Flick: ”En halua puhua liikaa tuomarista, mutta…”