Sosiaalisessa mediassa levinneen seksivideon vuoksi potkut saanut luotsi piti lehdistötilaisuuden – ”Minulle kerrottiin potkuista WhatsAppissa”
Málaga antoi hiljattain potkut hyllyttämälleen Víctor Sánchez del Amolle.
Joukkueen entinen päävalmentaja hyllytettiin seuran toimesta, kun Sánchez del Amon seksivideo ladattiin ilman luotsin suostumusta sosiaaliseen mediaan.
Sánchez del Amoa kiristettiin videolla ja jo pidätetty mies vaati Sánchez del Amolta tiettävästi 20 000 euroa, jottei videota ladattaisi sosiaaliseen mediaan.
Málagan pelaajat, seuran kannattajat ja Sánchez del Amon valmentajakollegat ovat olleet tyrmistyneitä siitä, miten Málaga on kohdellut Sánchez del Amoa.
Sánchez del Amo piti lehdistötilaisuuden keskiviikkona málagalaisessa hotellissa ja kertoi saaneensa tietää potkuistaan WhatsAppissa.
– Puhumme rikoksesta, joiden vuoksi uhrit ovat tehneet itsemurhia. Yleensä uhreina ovat alaikäiset ja naiset. Tämä asia on otettava tosissaan, eikä vitsailla aiheesta. En maksanut kiristäjille, koska silloin olisin tukenut hänen takana olevia mafiajärjestöjä. Haluan osoittaa tukeni kaikille tällaisista asioista kärsiville ja osoittaa kiitokseni huimaa työtä tekeville poliiseille, Sánchez del Amo totesi.
– Meidän on mietittävä, millaiseksi yhteisöksi olemme muuttumassa. Mielestäni tämä on uskomatonta ja surullista. Jos et halua, että jotain tehdään sinulle, miksi teet saman asian muille? Toivottavasti tapaukseni käy esimerkistä. Ensimmäinen asia, jonka sanoin pojilleni oli se, että onneksi tämä kävi minulle, eikä heille.
– Málaga ei missään vaiheessa kysynyt, miltä minusta tuntuu ja miten voin. Tiistaina minulle kerrottiin potkuista WhatsAppissa ja minua kiellettiin tulemasta La Rosaledalle (Málagan kotistadion) puhuakseni valmennusryhmäni kanssa.
- Mediaväite: Barcelona on kiinnostunut MM-kisatähdestä
- La Liga -pomo joutui Kiinan suurlähettilään puheille
- La Liga -seura antoi potkut päävalmentajalleen – korvaaja selvillä
- Marca: Jadon Sancho hylkäsi Getafen tarjouksen – katseet muualla
- Miehet iloitsevat: José Mourinho näytti katsovan naistoimittajan pyllyä
- Suomi syytää miljoonia maahan, joka pumppaa rahaa Barcelonalle
- Copa del Reyn ottelut siirretty traagisen junaturman vuoksi
- Real Madrid pahoitteli Kylian Mbappén kommentteja kohdistuen Kiinan entiseen johtajaan
- Dani Carvajal siirtyi kotikaupunkinsa viholliseen: ”Täällä on vastakkainasettelua”
- La Liga -seura putosi nöyryyttävästi Copasta – valmentajalle potkut
- 16-vuotias suomalainen siirtyy Espanjaan
- Barcelonaa saattaa nyt kaduttaa – ei ostanutkaan hyökkääjää, jonka arvo kasvaa kohisten
- Miehet iloitsevat: José Mourinho näytti katsovan naistoimittajan pyllyä
- Suomi syytää miljoonia maahan, joka pumppaa rahaa Barcelonalle
- Lamine Yamal ei voittanut Ballon d’Oria – näin Espanjan valmentaja reagoi
- La Liga -seura antoi potkut päävalmentajalleen – korvaaja selvillä
- Marca: Jadon Sancho hylkäsi Getafen tarjouksen – katseet muualla
- Dani Carvajal siirtyi kotikaupunkinsa viholliseen: ”Täällä on vastakkainasettelua”
- La Liga -seura putosi nöyryyttävästi Copasta – valmentajalle potkut
- Näkökulma: Barcelona teki Ballon d’Or -gaalassa kiusallisen virheen