Suorat sanat kameroiden edessä: ”Atlético teki onnistuneen VAR-kampanjan”
Kuva: Getty Images
Putoamisviivan alla majaileva Espanyol sai lisää vaikeuksia, kun se hävisi Wanda Metropolitanolla Atlético Madridille 1-3 (lue raportti ottelusta). Tulos oli raju pettymys Espanyolin David Lópezille, joka lateli TV-kameroiden edessä tuomaritoiminnasta suorat sanat – vihjaillen samalla Atléticon ”politikointia” kohtaan.
– Varon sanojani, koska tiedätte, miten kaikki toimii. On kuitenkin selvää, että olemme kiukkuisia. Nyt kun olemme nähneet hidastuksia, niin entistäkin kiukkuisempia, López puuskahti AS:n mukaan.
Varsinaisesti puolustajaa ei risonut Ángel Correan tekemä maali, joka rakennettiin aivan paitsion rajamailta. Sen sijaan hänen oman maalinsa hylkääminen otti todella päähän.
– Luulen, että Correan maali oli hyvin täpärä tilanne. Voi olla, että se oli parin senttimetrin verran paitsio. Tekemässäni tasoitusmaalissa sen sijaan jokainen, joka ymmärtää jalkapalloa tietää, etten rikkonut. Jos tilanne olisi ollut päinvastoin, olisiko siitä tullut rankkari? En usko.
– Vähintäänkin minun ja Felipen välinen tilanne olisi pitänyt tarkistaa videolta . En halua käyttää sitä tekosyynä, koska Atlético oli parempi ja voitti, mutta meidän tilanteessamme tappio todella sattuu, López voivotteli.
Espanyol-puolustaja hämmästeli, miksei tuomari turvautunut tilanteessa VAR:n apuun.
– En tiedä, miten muotoilla sen. Luulen, että VAR ei auttanut meitä ja toisessa maalissamme tilanne olisi pitänyt tarkistaa.
– Minä luulen, että Atlético teki erinomaisen kampanjan VAR:ia vastaan Sevilla-pelin jälkeen, ja näytti siltä, että se toimi. Meidän pitäisi kai tehdä niin myös. Sen ei pitäisi mennä niin, vaan VAR:n pitäisi toimia oikein.
– Tuomarin mukaan minä kai rikoin maalissani, mutta todellisuudessa tilanne tapahtui kahden Atlético-pelaajan välillä. VAR:n olisi pitänyt puuttua asiaan. Luulen, että kaikki jalkapalloa ymmärtävät tietävät, ettei se ollut rike.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Toimittaja: La Ligan suurseurat kiinnostuneita Argentiinan MM-tähdestä
- Joan Laporta kertoi Barcelonan suunnitelmasta Julián Álvarezin suhteen – ”Tarjous on pöydällä”
- Atlético neuvottelee Tanskan maajoukkuepelaajan siirrosta – hintalappu 40 miljoonaa euroa
- Virallista: Barcelona teki jatkosopimuksen topparinsa kanssa
- AS: Serie A:n tähtitopparin siirto Real Madridiin konkretisoitumassa
- Virallista: Ansu Fati jättää Barcelonan
- Virallista: Atlético hankki Espanjan MM-kisapelaajan
- Barcelonan puheenjohtaja vihjaili Julián Álvarezin siirrosta – ”Toivon, että…”
- Virallista: Nico Paz jättää Real Madridin
- Iker Casillas kertoi suoran mielipiteensä José Mourinhon paluusta Real Madridiin
- Barcelona lähestyi Harry Kanea MM-kisojen keskellä – ratkaisu tuli nopeasti
- Iker Casillas kertoi suoran mielipiteensä José Mourinhon paluusta Real Madridiin
- AS: Serie A:n tähtitopparin siirto Real Madridiin konkretisoitumassa
- Virallista: Ansu Fati jättää Barcelonan
- Robert Lewandowski: uusi seura selvisi!
- Virallista: Atlético hankki Espanjan MM-kisapelaajan
- Virallista: Nico Paz jättää Real Madridin
- Barcelonan puheenjohtaja vihjaili Julián Álvarezin siirrosta – ”Toivon, että…”
- Marca: Nämä Real Madridin pelaajat Álvaro Arbeloa haluaa viedä mukanaan Valioliigaan
- Virallista: Barcelona teki jatkosopimuksen topparinsa kanssa