Griezmannin Barcelona-debyytistä vaisu: ”Hän tietää, että odotamme pelaajiltamme paljon”
Kuva: Getty Images
Barcelonan päävalmentaja Ernesto Valverde joutui pettymään sarjakauden avausottelussa, kun katalonialaisseura hävisi Athletic Bilbaolle 1-0-lukemin.
Valverde kommentoi ottelun jälkeen muun muassa virallisen Barcelona-debyyttinsä tehneen Antoine Griezmannin esitystä.
– Kun hän on rangaistusalueen lähellä, hän on ratkaiseva ja liikkuu hyvin. Meidän tulee kuitenkin hallita peliä, että näin voi tapahtua, Valverde aloitti Griezmannista kysyttäessä.
– Totta kai hän on tietoinen siitä, että me odotamme pelaajiltamme paljon ja hänen täytyy pyrkiä pääsemään enemmän ottelun sisään.
Isommassa kuvassa Valverde pettyi varsinkin joukkueensa ensimmäisen puoliajan pelaamiseen.
– Se [ensimmäinen puoliaika] ei ollut hyvä, mutta onnistuimme luomaan parhaat tilanteet vaikka emme pelanneetkaan hyvin. Olimme liian syvällä. Toisella jaksolla peli oli meidän ja me määräsimme tahdin.
Barcelonalta puuttui ottelustaan joukkueen tärkein pelaaja Lionel Messi. Valverdelta kysyttiin myös argentiinalaistähden poissaolosta.
– On totta, että olemme tottuneet pelaamaan tietyllä tavalla ja silloin Leo loistaa, koska hän ohittaa pelaajia ja jakelee läpisyöttöjä. Kaikki eivät voi olla kuten hän, joten meidän täytyy oppia tulemaan toimeen, kun hän ei ole mukana.
La Liga starttasi perjantaina 16.8! Tilaa C More Total nyt, saat ensimmäisen viikon ilmaiseksi! Tarjous on voimassa pe-su koodilla LALIGA osoitteessa: cmore.fi/koodi. Käy klikkaamassa itsesi sisään ja varmista paikkasi espanjalaisen huippujalkapallon parissa!
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hansi Flick vaatii Marc-André ter Stegeniltä ratkaisua
- Xabi Alonson ex-pomo tylytti Real Madridia
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta