Mestarien liiga -ennakko: Barcelona janoaa lohkovoittoa, Madridissa katseet kohdistuvat suomalaisiin
Kuva: Getty Images
Atlético Madrid on jo lähestulkoon varmasti jatkossa omasta Mestarien liigan alkulohkostaan. Mikäli Club Brugge ei voita vieraissa Borussia Dortmundia, on Atléticon jatkopaikka jo varma. Kevään pudotuspelit varmistuvat myös, jos Atlético kukistaa keskiviikkona Wanda Metropolitanolla lohkojumbo AS Monacon.
Lohkovoittoon Atlético tarvitsee sen sijaan Borussia Dortmundin kompurointia. Joukkueet ovat nyt tasapistein lohkon kärjessä, mutta keskinäisten otteluiden vertailu kääntyy saksalaisten eduksi.
Ottelu Atlético Madridin ja AS Monacon välillä alkaa jo kello 19.55, ja suomalaisittain siitä tekee erittäin mielenkiintoisen se, että pelissä nähdään kokonaan suomalainen, Mattias Gestraniuksen johtama erotuomarikuusikko. Kyseessä on Gestraniuksen debyytti Mestarien liigassa, ja ensimmäinen suomalaistuomarin viheltämä ottelu Mestarien liigassa 23 vuoteen.
Atlético lähtee otteluun edelleen erittäin haavoitetulla puolustuslinjalla, sillä tutuista nimistä ovat sivussa kokeneet Diego Godín, José Maria Gímenez ja Juanfran. Sivussa on niin ikään hyökkääjä Diego Costa.
Barcelona viittä vaille lohkovoittaja
PSV Eindhoven on siitä äärimmäisen harvinainen joukkue, että se jakaa PSG:n kanssa kunnian olla tiimi, joka on voittanut kaikki kansallisen sarjan ottelunsa. 13 peliä, 13 voittoa, ja Eredivisien sarjan kärkipaikka viiden pisteen erolla Ajaxiin. Maalierokin on hurja 46-5. Mestarien liiga ei kuitenkaan ole Eredivisie, vaan vastustajat ovat muutamaa painoluokkaa jykevämpiä. Niinpä PSV:llä onkin neljästä ottelustaan armottoman kovassa lohkossa saldona vain yksi vaivainen piste, ja käytännössä Eurooppa-liigan paikkakin alkaa olla karannut. Keskiviikkona PSV haluaa kuitenkin varmasti panna parastaan, kun se saa vieraakseen Barcelonan tähtisikermän. Barcelonasta tuli neljännellä ottelukierroksella ensimmäinen ja ainoa jatkopaikkansa jo varmistanut joukkue, ja nyt sen panoksena on enää lohkovoitto. Voitolla Eindhovenissa sekin olisi jo takataskussa, ja päätöskierroksen kotipelissä Tottenhamia vastaan olisi varaa lepuuttaa avainpelaajia. Ykkösmiehistöllään Barcelona ei pelaa tänäänkään, sillä sivussa ovat Arthur, Sergi Roberto, Luis Suárez ja pahan polvivamman saanut Rafinha. Reissuun ei lähtenyt myöskään kakkosvahti Jasper Cillessen. Barcan ryhmässä onkin poikkeuksellisen paljon nuoria lupauksia. Kauden ensimmäisessä kohtaamisessa nähtiin todellinen Lionel Messi -show, sillä Messi paukutteli ottelussa näyttävän hattutempun. Lopputulos oli Barcelonan selkeä 4-0 -voitto.Mestarien liiga keskiviikkona:
19.55 Atlético Madrid-AS Monaco 19.55 Lokomotiv Moskova-Galatasaray 22.00 Borussia Dortmund-Club Brugge 22.00 PSV Eindhoven-Barcelona 22.00 Tottenham-Internazionale 22-00 Napoli-Belgradin Punainen Tähti 22.00 PSG-Liverpool 22.00 Porto-Schalke Kaikki ottelut ovat nähtävissä suomeksi selostettuina C Moren suoratoistopalvelussa.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Barcelonan hyökkäys on Euroopan eliittiä – ja nyt se kaatoi Elchen
- Atlético Madridin hyökkääjä sairaalaan vakavan törmäyksen seurauksena
- Arbeloa vetoaa faneihin: Real Madrid tarvitsee tukea
- Huuhkajien toppari La Ligaan – Ville Koski siirtyy Espanjaan
- Espanyol hankki hyökkääjän Napolista
- Hansi Flick pettyi Barcelonan huippulupauksen lähdöstä: ”Hän tietää sen”
- Espanyol suli kotonaan – kymmenen sijaa alempana ollut Alavés ryösti pisteet
- Alavés teki yhden historiansa suurimmista pelaajakaupoista
- Virallista: Fermín López allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Barcelonan kanssa
- Real Madridin ja Atléticon ensimmäiset Mestarien liigan pudotuspelivastustajat selvillä
- Alavés teki yhden historiansa suurimmista pelaajakaupoista
- Barcelonan hyökkäys on Euroopan eliittiä – ja nyt se kaatoi Elchen
- Atlético Madridin hyökkääjä sairaalaan vakavan törmäyksen seurauksena
- Hansi Flick pettyi Barcelonan huippulupauksen lähdöstä: ”Hän tietää sen”
- Huuhkajien toppari La Ligaan – Ville Koski siirtyy Espanjaan
- Arbeloa vetoaa faneihin: Real Madrid tarvitsee tukea
- Real Madridin ja Atléticon ensimmäiset Mestarien liigan pudotuspelivastustajat selvillä
- Espanyol hankki hyökkääjän Napolista
- Bayern-pelaajan Atlético-siirto kariutui – seura käänsi katseensa Italiaan
- Virallista: Fermín López allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Barcelonan kanssa

